Balıkesir Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan 779 öğrenci mezun oldu

Balıkesir Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)'nda iki yıllık eğitimlerini tamamlayan 779 öğrenci törenle mezun oldu.

Balıkesir Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)’nda iki yıllık eğitimlerini tamamlayan 779 öğrenci törenle mezun oldu. 12. dönem mezuniyet töreninde, öğrencilere diplomaları verildi ve görev yerlerine uğurlandı.

Okulun eğitim alanında yapılan törene Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, PMYO Müdürü Nihat Tabak, Polis Emeklileri Derneği Başkanı Turhan Gürbüz, daire ve şube müdürleriyle genç polislerin aileleri katıldı. Müdürü Tabak, yaptığı konuşmada öğrencilerinin diğer polis meslek yüksek okullarındaki emsallerine göre daha donanımlı ve nitelikli bir eğitim aldığını söyledi. Tabak, “Bugün eğitimleri başarıyla bitiren 779 mezunumuza diplomalarını vererek, onları mesleklerini icra etmek üzere iş hayatına uğurluyoruz. Öğrencilerimizi yetiştirirken hiçbir şeyi gözden kaçırmamaya çalıştık. Yolunuz ve bahtınız açık, başarılarınız daim olsun.” dedi. Okulun 12. dönem birincisi Yusuf Işık da arkadaşları adına yaptığı konuşmada, aldıkları eğitimden sonra güvenlik ihtiyacının ne denli önemli olduğunu anladıklarını ifade etti. Vali Turhan ise polis memurluğunun kutsal ve onurlu bir görev olduğunu, hukuk kuralları çerçevesinde, insan onuruna yakışır ve insana saygı gösterme çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguladı. Anne ve babalara da seslenen Turhan, “Her annenin ve babanın hayali, evladını sağlıklı sıhhatli büyüterek onurlu bir meslek sahibi olmasını sağlamaktır. Sizler her türlü zorluğa ve fedakârlığa katlanarak, evlatlarınızı bu millete ve devlete armağan ettiniz. Sizleri gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı. Turhan, genç polis memurlarına ise şunları söyledi: “Sizler sadece kutsal ve onurlu olan polislik mesleğini seçmediniz, aynı zamanda canınızı seve seve feda edebilecek Özel Harekât mesleğini seçtiniz. Özel Harekâtımız, terörle yıllarca kahramanca mücadele etmiş ve gerçekten başarılı olmuştur. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünde ve terörle mücadelede önemli bir rol oynuyor. Birlik beraberlik içinde ve güçlü olmalıyız. Polis teşkilatımız, en önemli gücümüzdür. Bu gücü kullanırken daima hukuk kuralları çerçevesinde, insan haklarına saygılı, amirlerinizin emirlerini yerine getirme şeklinde olsun. Üzerinizdeki üniforma, kutsal bir üniforma. Bu üniformanın kutsiyetini daima gözönünde bulundurun. Sizlere bundan sonraki yaşamınızda sağlık, sıhhat ve başarı diliyorum. Sizlerle Türk milleti ve devleti olarak gurur duyuyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Konuşmaların ardından dönem birincisi Işık, yaş kütüğüne plaket çaktıktan sonra diplomasını Vali Turhan’ın elinden aldı. Işık’ın ilk görev yerinin Muş olduğu öğrenildi. İlk 10’a giren öğrencilere diplomalarını protokol üyeleri,, diğerlerine öğretim üyeleri verdi. Daha sonra Polis Marşı’nı hep birlikte söyleyen 779 genç polis memuru, ellerini Türk bayrağı üzerine koyarak yemin etti. Ayrıca yeni mezun Özel Harekât polisleri bir gösteri yaptı. CİHAN