Balıkesir Sivil Güçler Birliği YSK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Mehmet Birol Şahin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em ve 10 üyesi hakkında, Ankara Cumnhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Mehmet Birol Şahin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em ve 10 üyesi hakkında, Ankara Cumnhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Şahin, 12 bağımsız milletvekili adayının, 12 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde aday olamayacaklarını yönünde karar veren YSK’nın, tepkiler nedeniyle bu kararından vazgeçtiğini hatırlattı.
Bu kararı protesto etmek amacı ile çeşitli şehirlerlerde yapılan protesto gösterilerinde bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, çok sayıda vatandaşın ise yaralandığını ifade eden Şahin, şöyle dedi:
“Olaylarda milyonlarca liralık maddi zarar meydana geldi. Hak arama, demokrasilerde meşru bir mücadele olmasına rağmen ülkemizin huzurunu bozmak için fırsat kollayanların bu tür eylemleri kabul edilemez. Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarının iptaline dair kararının, şekli olarak ve yürürlükte bulunan bazı anayasa ve kanun maddelerine dayanması, mevcut anayasa ve kanunlarımızın, toplumsal, siyasi ve sosyal barışı korumak noktasında ne kadar yetersiz olduğunu açıkça göstermektedir. Bu durum, mevcut anayasanın demokratik ve özgürlükçü bir siyasi sistem inşa edecek yeni bir anayasa ile değiştirilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu bir kez daha göstermiştir.”

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, önceden tespiti mümkün bazı eksikliklere dayanan YSK kararının, zamanlama bakımından, seçim sonrası oluşacak Meclis’i tartışmalı hale getireceğine işaret etti. Şahin, kararın toplumsal ve siyasi barışı bozacak, seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak, siyaset alanını daraltacak nitelikte hatalı olduğunu vurguladı.
Şahin, YSK üyeleri hakkındaki şikayet dilekçesini Ankara Cumnhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiğini kaydetti.