Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dualarla açıldı

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) İlahiyat Fakültesi dualarla çıldı.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) İlahiyat Fakültesi dualarla çıldı. Bu yıl 40 öğrencinin kayıt yaptırdığı fakültenin ilk dersini Prof. Dr. Nevzat Işık verdi. Işık, dersin sonunda fakülteye, kütüphanesindeki 10 binden fazla kitabı bağışladı. Necatibey Eğitim Fakültesi konferans salonunda düzenlenen açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, Vali Ahmet Turhan, Belediye Başkanı İsmail Ok, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halil Ömer Yalım, İl Müftüsü Turgut Açari, İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, Şelale Eğitim Kurumları Genel Müdürü İzzet Bilir ve öğrenciler katıldı.

Program, dünya birincisi kurra hafız Mustafa Orhan’ın Kur’ân tilavetiyle başladı. Ardından kürsüye çıkan Dekan Bayyiğit, tarihî bir an yaşandığını belirterek, tarih boyunca bu mübarek topraklarda büyük ilim adamları, gönül erleri ve büyük yöneticiler yetiştiğini söyledi. Balıkesir’in tarihî mirasına rağmen son dönemde gerekli atılımları yapamadığı ifade eden Bayyiğit, “Özellikle din eğitim öğretiminde, imam hatip okullarının açılmasında halkın da olağanüstü desteğiyle Türkiye’de ilk 10 imam hatipten biri olmuş ancak ilahiyat fakültesi açmada maalesef son 10 ilahiyattan biri olmuştur. Yükümüzün ve sorumluluğumuzun ağır olduğunun farkındayız. Fakültemizde şu anda 40 öğrencimiz öğrenim görmektedir. Hazırlık sınıfı dahil beş yıllık bir fakültedir.” dedi.

Rektör Alkan ise Balıkesir halkının özlemle beklediği fakültelerden biri olduğuna dikkat çekti. Açılışında birçok kişinin emeğinin geçtiğini belirterek, “Son dönemde çok fazla ilahiyat fakültesi açıldı. Hoca bulmanın zor olduğu ve karaborsa olduğu bir dönemde hocalarımızı bulup Balıkesir’e getirdik.” diye konuştu. Kuruluş aşamalarından da söz eden Prof. Dr. Alkan, fakültenin Balıkesir için çok önemli hizmetler yapacağına inandığını vurguladı: “Allah, buranın açılmasını bize nasip etti. İnşallah önümüzdeki günlerde çok daha iyi yerlere gelecektir. Fakültemizin ilimize, ülkemize ve üniversitemize hayırlı olmasını, güzel hizmetler vesile olmasını diliyorum.”

‘BALIKESİR EN FAZLA HAFIZ YETİŞTİREN İL’

Sevinçli ve mutlu bir günleri olduğunu söyleyen Milletvekili Uğur da, “Benim de emeğim oldu, gayretlerim oldu. Onun için bundan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Balıkesir, önemli din adamları yetiştirmiş. İlimizde bu fakülte bir ihtiyaçtı. Allah nasip etti ve faaliyete geçti. Balıkesir, ülkemizde en fazla hafız yetiştiren il. Yunan’ın Balıkesir’den kaçıp giderken yakıp yıkmadığı yer Balıkesir. Kaçarak gidiyorlar. Bir hafız anlatıyor, o dönemde 10 bin hatim indirilmiş, bunun yüzüsuyu hürmetine Yunan burayı terkedip gitti. İnşallah bundan sonra da daha iyi olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Vali Turhan, BAÜ’nün önemli bir eksikliğini tamamladığını belirterek, “Üniversiteler, şehirler için önemlidir. Şehirlerin en önemli dinamiği ve kazanımı üniversitelerdir. Kalkınmış ülkelere baktığınızda, güçlü üniversiteleri orada görüyoruz. Balıkesir, Türk tarihinde önemli dönemeçlerde önemli katkılar sağlamış. İnanıyorum ki bugünler önemli bir dönemeç. İnşallah çalışmalarımız, Balıkesir’i önümüzdeki süreçte çok daha iyi noktaya getirecek.” dedi.

Konuşmaların ardından BAÜ İlahiyat Fakültesi’ne 3 bin kitap bağışlayan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şener’e plaket verildi. Ardından Prof. Dr. Işık, “Hz. Muhammed (SAV)’in Hayatı ve Sünnet” konulu ilk dersi verdi. Protokol üyeleri, daha sonra fakülte kütüphanesini de kurdele keserek hizmete açtı.