Balıkesir’de kurusıkı tabanca ve bıçak taşımak yasaklandı

Balıkesir Valiliği, taşınmasında kanunen bir sakınca olmayan kurusıkı, ses ve gaz tabancalarıyla özel amaçlarla imal edilen bıçakların satılması, alınması ve taşınmasını yasakladı.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmalarını değerlendiren valilik, İl Emniyet Komisyonu kararı uyarınca bıçak ve tabancalarda yasak kapsamını genişletti.

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun valilere tanıdığı hakka dayanarak Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, 6136 sayılı kanun kapsamında yeralmayan kurusıkı, gaz ve ses tabancalarıyla kelebek tabir edilen ve özel amaçlarla imal edilen bıçaklar ve benzeri aletlerin satılması, satın alınması, nakledilmesi ve taşınmasını yasakladı.

Vali Hatipoğlu, kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması amacıyla alınan kararlara herkesin hassasiyet göstermesini ve umuma açık yerlerde karara uygun hareket edilmesini istedi.

İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, 2 hafta önce düzenlediği basın toplantısında il genelinde bıçakla işlenen suçlarda büyük artış olduğunu belirtmişti. Uzunkaya, bıçaklı suç sayısının 2003’te 492, 2004’te 557 ve 2005’te 773 olarak gerçekleştiğini, 3 yılda bıçakla 42 kişinin öldürüldüğünü, bin 34 kişinin yaralandığını hatırlatmış, kesici ve delici aletlerin taşınması ve kullanılmasında sınırlama getirilmesini önermişti.

Uzunkaya toplantıda, bıçaklı suçların yüzde 84’ünün 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile İgili Kanun kapsamına girmeyen diğer aletlerle işlendiğine dikkat çekmişti. Kesici ve delici aletlerin taşınması konusunda Kabahatler Kanunu’nun 43. maddesinde cadde, meydan, sokak ve parklarda görünür bir şekilde kolluk kuvvetlerinin müdahele edebilmesine imkan sağlayarak taşıyana 50 YTL para cezası getirildiğini anımsatan Uzunkaya, kanunda eksiklik ve boşluk görüldüğünü ve vatandaşın, bıçak veya kurusıkı tabancayı görünür şekilde taşımadığı için kolluk kuvvetlerinin herhangi bir yaptırımı olmadığını vurgulamıştı.

Celal Uzunkaya, “Psikolojik problemleri ve toplumla uyuşmazlıkları olan 18 yaş altındaki gençler taşırken masum görünen fakat amacı ve sonuçları itibariyle vahim tablolara yol açan bıçakların taşınmasının kriterlere bağlanması için İçişleri Bakanlığı’na önerilerde bulunduk. Balıkesir Valiliği de bıçak ve kurusıkı tabancaların taşınmasıyla ilgili idari kararlar alınması amacıyla çalışmalar yapıyor.” demişti.