Balıkesir’de şap hastalığı!

Balıkesir'de beş ilçede şap hastalığı ortaya çıktı. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla hayvan pazarları kapatılırken il, ilçe ve köyler arasında canlı hayvan giriş çıkışına da izin verilmiyor.

İl Hayvan Sağlığı Komisyonu tarafından alınan bu kararla, pazara bir süre hayvan giriş çıkışı yapılamayacak.

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı ve Hayvan Sağlığı Komisyonu üyesi Sami Sözat, hayvan pazarının kapatıldığını doğruladı. Pazarın açık olması durumunda hastalıklı hayvanların başka il, ilçe ve köylerden gelebileceğini dile getiren Sözat, “Şimdi konu Hayvan Sağlığı Komisyonu’nda görüşülecek. Veteriner hekimlerin ve uzmanların raporları doğrultusunda değerlendirilecek” dedi.

Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, hayvan pazarının kapatılması yanında il ve ilçeler arasında canlı hayvan nakline de izin verilmediğini bildirdi. Hastalığın Balıkesir dışında Uşak, İzmir, Kütahya, Afyon, Bursa ve Trakya bölgesinde yer alan iller, İstanbul, Bartın, Sivas, Ardahan, Kars ve Tokat’ta da ortaya çıktığını kaydeden yetkililer, Kepsut, Susurluk, Manyas, Bigadiç ve Balya ilçelerinde de görüldüğünü söyledi. Hastalığının yayılmasının önlenmesi amacıyla Balıkesir’i diğer illere bağlayan karayolları üzerinde polisle birlikte denetim yapıldığını ifade eden yetkililer, canlı hayvan nakline izin verilmediğini kaydetti. Karantinanın ne kadar süreceğinin belli olmadığı, en az bir ay devam edeceği belirtildi.

ŞAP HASTALIĞI

Şap hastalığı; sığır, manda, koyun, keçi ve domuzlarda olduğu gibi vahşi hayvanlarda da görülebilen oldukça enfeksiyöz bir hastalıktır. İnsanlar nadiren enfekte olur. Hastalık ayakta ve ağız çevresinde vesiküller, genç hayvanlarda kalp yetmezliği sebebiyle ani ölümlerle kendini gösterir. Dünyada çok ciddi bir hastalık olarak önemini sürdüren şap, virüsler tarafından meydana getirilen, oldukça bulaşıcı ve hızla yayılan bir hastalıktır.

Hem ekonomik boyutuyla hem de hayvan sağlığını global olarak etkilemesi sebebiyle çok sayıda ülkenin gündemini meşgul etmektedir. Bu hastalık sığır, manda, koyun, keçi ve domuzlar yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda da görülür.