‘Balkan kasabı’ kalp yetmezliğinden ölmüş

Bosna Savaşı sırasında soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekten Lahey’de yargılanırken hücresinde ölü bulunan Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in kalp yetmezliğinden öldüğü ortaya çıktı.

Dün akşam geç saatlerde bir açıklama yapan mahkeme yetkilisi otopsiden alınan ilk bulgulara göre dünyanın Balkan kasabı olarak bildiği Miloşeviç’in kalp krizinden öldüğünü açıkladı. İncelemelerin devam ettiğini hatırlatan yetkili, zehirlenme iddiası üzerine yapılan testlerin sonuçlarının ise uzun sürebileceğini belirtti. Miloşeviç’in avukatları Hollanda dışında otopsi yapılmasını isterken, mahkeme buna karşı çıkıyor.

Açıklamada ayrıca kesin sonuçların açıklanmasının birkaçgün sürebileceği ifade ediliyor. Tansiyon ve kalp sıkıntıları bulunan 64 yaşındaki Sırp liderin cesedinin bugün ailesine teslim edileceği belirtildi.

Miloşeviç’in avukatı Zdenko Tomanoviç ise Sırp liderin zehirlendiğini iddia ederek, bu konuda Miloşeviç’in yazdığı bir mektubu gazetecilere dağıttı. Tomanoviç, Miloşeviç’in ölmeden bir gün önce el yazısıyla yazdığını iddia ettiği 6 sayfalık mektupta zehirlendiğinden endişe duyduğunu vurguladığını iletti. Sırp liderin, “kanında yüksek oranda ilaç bulunduğunu” ifade ettiği mektubunu gösteren avukat, uluslararası mahkemenin, Miloşeviç’in ailesinin eski liderin otopsisinin Hollanda dışında yapılması talebini reddetmesinden yakındı. Sırp liderin yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı problemleri vardı. Miloşeviç’in avukatlarından Jacques Verges ise mahkeme için “katiller heyeti” dedi. Fransız avukat Verges bir radyoya verdiği demecinde insanlığa karşı suç işlemekten 10 yıl hüküm giyen 95 yaşındaki Maurice Papon’un Fransa’da ‘’tedavi olma hakkından’’ yararlandığını hatırlatarak “Müvekkilim tedavi hakkı talep etmiş, ancak isteği reddedilmişti.” dedi. Miloşeviç, geri dönmek kaydıyla Rusya’da tedavi olmak istemiş, ancak bu talep kabul edilmemişti.

Olayla ilgili spekülasyonlar devam ederken Miloşeviç’in zehirlenmiş olabileceği iddialarını değerlendiren BM Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte, “Herkes Miloseviç’e cumhurbaşkanı olarak davrandı. Sağlık kontrolleri eksiksiz biçimde yapıldı. Statüsü her zaman göz önünde bulunduruldu. Özellikle yemeklerine dikkat edildi.” dedi. Başsavcı Del Ponte, davanın sonuçlanamaması nedeniyle Sırp liderin ölümünü ‘adalet açısından çok yazık’ sözleriyle değerlendirdi. Del Ponte, 466 duruşma gününün ardından davanın sonuçlanması için sadece 50 günün kaldığını, ancak herhangi bir karar alınmayacak olmasını üzücü bulduğunu söyledi. Savcı Del Ponte, soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen Miloşeviç’in ölümünün, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karaciç ve askerî lider Ratko Mladiç’in yakalanmasını hiç olmadığı kadar acil hale getirdiğini söyledi.

Öte yandan Sırp basını, Slobadan Miloseviç’in yemeğine zehir katılarak öldürüldüğü iddialarını sayfalarına taşıdı. Sırp gazeteleri manşetten verdiği haberlerde şu ana kadar zor sağlık koşulları altında yaşamını devam ettiren “Miloseviç’in yemeğine katılan zehir nedeni ile yavaş yavaş öldürüldüğünü” yazdı. Hollanda Dışişleri Bakanı Bernardt Bot ise Sırp liderin doğal nedenlerden dolayı öldüğünü açıkladı.