Ballı: Ardahan Ermeni katliamlarının sembol şehirlerinden biridir

Ardahan Üniversitesi (ARÜ), Ardahan'ı ve çevresini mercek altına almaya devam ediyor.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ), Ardahan’ı ve çevresini mercek altına almaya devam ediyor. Bu kapsamda Ardahan’ın tarihi hakkında önemli bilgi birikimine sahip olan Ahmet Ballı, ARÜ’ye konuk oldu. ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Tarih Bölümü’nde gerçekleştirilen ‘Tarih Metodolojisi’ne katılan Ahmet Ballı, Ardahan’ın yakın tarihi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Ahmet Ballı, Kars’ın Ermeni katliamlarının sembol şehirlerinden birisi olduğunu kaydetti.

    İBEF Tarih Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Suat Vural’ın sorumlu olduğu ders, saat 10.00’dan itibaren başladı. Derste Yrd. Doç. Dr. Vural, Ballı’nın özgeçmişi hakkında kısa bir bilgi verdi. Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Vural, Ardahan’la ilgili tarihsel araştırmalar yapan akademisyenlerin 1942 yılı doğumlu Ballı’nın şehirle ilgili bilgi ve tecrübelerinden yararlandığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Vural’ın ardından derste konuşan Ballı, Ardahan’la ilgili yapılan çeşitli akademik çalışmalara destek verdiğini ifade etti. Öte yandan Ballı, Ardahan’da Ermeni katliamının sembolü haline gelen Yanık Camii olayını da anlattı. Hadiseyi birebir yaşamış olan babasından bilgi aldığını vurgulayan Ballı, babası ve 3 amcasının ölümden son anda kurtulduklarını kaydetti. Dersin sonunda Yrd. Doç. Dr. Vural tarafından Ballı’ya ‘Teşekkür Belgesi’ takdim edildi.