Balta: Kentsel dönüşüm güvenlik sağlık ve enerji projesidir

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, kentsel dönüşümün güvenlik, sağlık ve enerji projesi olduğunu kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, kentsel dönüşümün güvenlik, sağlık ve enerji projesi olduğunu kaydetti. Balta, ‘rant projesi’ olarak görenlere tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından düzenlenen ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ Antalya Harrington Park Otel’de yapıldı. Zirvede konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, sosyal devlet anlayışıyla halkın güvenli ve sağlıklı evlerde yaşamasını istediklerini söyledi. Balta, bu açıdan kentsel dönüşüm projelerinin önemine dikkat çekti. Kentsel dönüşüme rant projesi olarak bakmadıklarının altını çizen Balta, bunun bir güvenlik, sağlık ve enerji projesi olduğunu ifade etti. Projenin neden enerji projesi olduğunu anlatan Balta, “Sorumluluk taşıyan insanlar ne yaptığını bilmeli, ayağını yere sağlam basmalı. Biz enerji verimliliği yüksek binalar yapmak istiyoruz. Yeşil alanı fazla alanlar olsun. Engelsiz olsun, yangın merdiveni, asansörü olsun istiyoruz. İtfaiyenin yetişebileceği yükseklikte binalar olsun istiyoruz.” dedi.

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da, Van depreminin ardından Türkiye’deki yapı stoklarının durumun gözler önüne serildiğini söyledi. Depremin ardından binaların elden geçirilmesi gerektiğini gösterdiğini belirten Tellioğlu, Türkiye’deki 20 milyon civarındaki yapı stoğunun 7 milyona yakınının yıkılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin, dünyada müteahhitlik, mühendislik, yapı malzemeleri kalitesi anlamında iyi seviyede olduğunu belirten Tellioğlu, “Dünyada Çin’den sonra ikinci sıradayız. Malzeme kalitesinde de mühendislikte de. Uluslararası standartlarda birincilik, ikincilik, üçüncülük barındırırken Türkiye’deki yapı stokunda 50’nci sıranın altındayız. Sorun sistem sorunu. Sorun önüne gelenin müteahhit olabilmesinden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya’da yüzde 70-85 arasında konut stoğunun riskli olduğunu söyledi.