Ban Ki-Moon’un 2007 gündemi

Ban Ki-Moon,2007 yılında Afrika ve Orta Doğu'daki sorunlara, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine ve silahsızlanma konularına özel önem vereceğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen ”Uluslararası Barış ve Güvenliğe Yönelik Tehditler” konulu toplantıda bir konuşma yapan Ban, uluslararası alanda BM’den beklenen görevlerin ve taleplerin giderek artığını kaydetti.

Genel Sekreter, BM’nin özellikle ”barışı koruma ve kurma, önleyici diplomasi ve kriz yönetimi” konularında daha fazla rol almasının beklendiğini ifade ederek, BM’nin şu anda dünyada 30 barışı koruma harekatında rol aldığını hatırlattı.

Ban, Genel Sekreter olarak özellikle insani durumun giderek kötüleştiği Darfur’daki sorunun çözümü için aktif çaba sarf edeceğini belirterek, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden Orta Doğu sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi için harcanan çabalara yeni bir ivme kazandırmayı planladığını söyledi.

Afganistan ve Irak’taki siyasi ve güvenlik ile ilgili sorunların çözülmesi gerektiğine işaret eden Ban, Kosova’nın nihai statüsünün belirlenmesinin güneydoğu Avrupa’daki istikrara katkıda bulunacağını vurguladı. Ban ayrıca silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi çabalarının güçlenmesi gerektiğini belirterek Kuzey Kore ve İran’ın nükleer programlarına yönelik alınan BM kararlarının önemli olduğunu, ancak bu konuda yapılacak daha pek çok şeyin olduğunu söyledi.

-GÜVENLİK KONSEYİ BİLDİRİSİ-

BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreterin konuşmasından sonra konuyla ilgili bir bildiri kabul etti. Konseyin dönem başkanı Rus Büyükelçi Vitaly Churkin tarafından okunan bildiride, Konseyin uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden tüm sorunların çözümü için aktif çaba sarf etmeye devam edeceği vurgulandı.

Bildiride, Konseyin küresel düzeyde terörle mücadele etmekte kararlı olduğu vurgulanarak, terörle mücadele eden devletlerin de uluslararası hukuk kurallarına saygı göstermesi gerektiği belirtildi.

Konseyin nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların yayılmasının ve silahlı çatışmaların önlenmesi konularında uluslararası sahnede ana rol oynadığı belirtilen bildiride, BM barışı koruma harekatlarının daha etkili planlanması gereğine işaret edildi.