Bandırma Dershaneler Birliği: Dershaneler kanun zoruyla kapatılamaz

Bandırma Dershaneler Birliği bünyesindeki dershane yöneticileri düzenledikleri basın toplantısında dershanelerin kanun zoruyla kapatılmasına karşı olduklarını dile getirdi.

Bandırma Dershaneler Birliği bünyesindeki dershane yöneticileri düzenledikleri basın toplantısında dershanelerin kanun zoruyla kapatılmasına karşı olduklarını dile getirdi.

Dershaneler Birliği adına basın açıklaması Uğur Dershanesi Rehber Öğretmeni Yavuz Yuvalı tarafından yapıldı. Dershanelerin, daha çok öğrenme ve sınavlara hazırlama ihtiyacı nedeniyle ortaya çıktığını dile getiren Yuvalı, “Bu ihtiyaç devam ettikçe dershaneler de eğitim öğretim hizmeti vermeye devam edeceklerdir. Dershaneler şu veya bu biçimde yasaklansa/ kaldırılsa bile daha çok öğrenmeye talep bitmeyeceği için şu veya bu adla, şu veya bu biçimde varlıklarını devam ettireceklerdir.” dedi.

“İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ DESTEK VERİYORUZ”

Bandırma’da 10 dershanede yaklaşık 300 öğretmen ve 60 personelin görev yaptığını dile getiren Yuvalı “Bu açıdan ele alındığında dershaneler büyük bir ailedir. Gelişmelerden etkilenenler arasında binlerce öğrencimizde bulunmaktadır. Son olaylarla herkes de bir gelecek kaygısı söz konusudur. Dershaneler çok yüksek ücretlerle eğitim verilen yerler değildir. Ayda 200 lirasını ayıran bir veli çok rahatlıkla çocuğunu dershaneye gönderebilir. Her dershane milli eğitim tarafından kendisine verilmiş kontenjanın yüzde 3’ü kadar ekonomik durumu iyi olmayan, öğrenciyi okutmak zorundadır. Bandırma’da bulunan tüm dershaneler yüzde 3’ünden daha fazla ihtiyaç sahibi öğrenciye ders vermektediler.” şeklinde konuştu.

Dersanede ders saatinin 6 lira olduğunu söyleyen Yuvalı, şöyle devam ett: “O yüzden vatandaşlar bu gerçekleri bilmelidir. Dershaneler sadece eğitimle uğraşır. İnsanlar okuldan aldıkları eğitimi yetersiz görüyorlar. Daha iyi yerlere ulaşmak için uğraşıyorlar. Dershaneler olarak bizim yaptığımız iş bu. Neden bu kadar çok dershanelerin üzerine geliniyor,buna anlam vermekte güçlük çekiyoruz.” dedi