Bandırma Vapuru turizme kazandırılıyor

Kurtuluş mücadelesini başlatmak amacıyla 19 Mayıs 1919 tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun bire bir boyutlardaki benzeri, yeniden düzenlenerek turizme açılacak.

Müze alanında bir çok değişiklik yapan belediyenin, çalışmaları tamamlamak üzere olduğu öğrenildi.
Kurtuluş mücadelesini anlatan rölyef çalışmalarının da bulunduğu müze alanının daha aktif hale getirilmesi için Samsun Valiliği’nden devralan Büyükşehir Belediyesi, müze düzenlemesinin yaz ayına kadar tamamlanacağı kaydedildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyle Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bandırma Vapuru’nu müze olarak turizme açmayı planladıklarını söyledi. Müzenin iyi bir tanıtımla büyük ilgi göreceğine inandıklarını ifade eden Yılmaz, “Müze alanında 1.Dünya Savaşı’na şehit düşen Samsunlu bin 196 askerin isimlerine de yer verdik. Kurtuluş mücadelesini anlatan büyük heykelin de bulunduğu alanın görünüşü tamamen değiştirildi. Tarihi anlatan çeşitli motifler ekledik. Çok değişik ve tarih kokan bir müze meydana geldi. Bandırma müzemizin Samsun’u ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler için şehrin tanıtımı açısından da önemli yer tutacağına inanıyoruz.” dedi.

Samsun’un Doğu Park dolgu sahasındaki koyda sergilenen Bandırma Vapuru’nda Atatürk ve 18 arkadaşının özgün boyutlarda balmumu heykelleri bulunuyor. Vapurun karşısında bulunan 7 figürlü bir anıt, müzeye ayrı bir hava katarken, Valilik, resmi bayramları ile Bandırma Vapuru önünde düzenliyor.