Bangladeş’te 2 bin 500 gözaltı

Yeni bir geçici hükümetin atandığı Bangladeş'te, 2 bin 500'den fazla kişinin gözaltına alındığı ve bazı siyasetçilerin evlerine baskın düzenlendiği bildirildi.

Başkent Dakka’da, emniyet müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin, dün gece ülke çapında yaptıkları operasyonlarda, çeşitli suçlardan 2 bin 552 kişiyi gözaltına aldıkları bildirildi.

Yerel ”Prothom Alo” gazetesi de, ülkenin çeşitli yerlerinde bazı siyasetçilerin de gözaltına alındığını, ancak bunlar arasında muhalif liderler olmadığını bildirdi. Haberde ayrıca güvenlik güçlerinin yolsuzluk ve adli suçlarla ilgili olarak kimi liderlerin yardımcılarının evlerine baskınlar düzenledikleri, olayda tutuklanan olmadığı kaydedildi.

angladeş polisi de, Avam Birliği’nden eski milletvekili Kemal Macumder’in, Dakka’daki evinde dün gözaltına alındığını ve tutuklanarak cezaevine gönderildiğini açıkladı. Sokak gösterilerinde 45 kişinin öldüğü Bangladeş’teki siyasal tartışmaların odağında, muhalefetin, 22 Ocak’ta yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesi ve seçim reformuna gidilmesi isteği yatıyor.

Bangladeş Devlet Başkanı İyacuddin Ahmed, önce olağanüstü hal ilan etmiş, ardından geçici hükümet başkanlığını bırakarak bu göreve Fahreddin Ahmed’i atamış ve seçimi ertelemeyi kabul ettiğini açıklamıştı.