Bangladeş’te çatışma: 300 yaralı

Bangladeş'in başkenti Dakka'da, seçim reformu ve bu ayki seçimlerin ertelenmesini isteyenlerle polis arasında çıkan çatışmada 300 kişi yaralandı.

Görgü tanıklarının verdiği bilgi ve yerel basında yer alan haberlere göre, başkentin merkezinde toplanan yaklaşık 5 bin gösterici, polisin tel örgülerden oluşturduğu barikatları yıkmak istemesi üzerine çatışma çıktı.

Protestocuları dağıtmak için polisin göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandığı çatışmalarda yaralanan yüzlerce kişi arasında çok sayıda polis de bulunuyor.

Protestocuların, başkentin dışındaki birçok bölgede demir yolu ulaşımını engellediği, ancak trenlere saldırı düzenlenmediği de kaydedildi.

Ülke 22 ocakta yapılacak seçimleri boykot eden 19 partili siyasi ittifakın yandaşlarıyla güvenlik güçleri arasında başkenti diğer bölgelerinde de çatışmalar çıktığı belirtildi. Bu bölgelerdeki çatışmalarda da onlarca kişinin yaralandığı ve çok sayıda eylemcinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Başkentte dün çıkan çatışmalarda da aralarında polisin bulunduğu 100 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Bangladeş’in geçici Devlet Başkanı İacuddin Ahmed, anayasal olarak belirlenmiş seçim tarihini değiştiremeyeceğini belirtiyor. Bangladeş anayasası, geçici hükümetin 90 gün içinde seçime gitmesini öngörüyor. Geçici lider olarak 29 Ekimde göreve gelen Ahmed’in süresi 25 ocakta doluyor.