Bank Asya halka arz sürecini başlattı

Bankacılık faaliyetlerini 1996 yılından bu yana özel finans kurumu olarak sürdüren Asya Finans, katılım bankası olmasının ardından Bank Asya ismini aldı.

Deniz Yatırım önderliğinde oluşturulacak konsorsiyum tarafından halka arzı gerçekleştirilecek olan Bank Asya düzenlenen imza töreniyle bu süreci başlattı.
İsim değişikliğinin ve halka arz sürecinin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca, “Asya Finans değişti, gelişti, Bank Asya adını aldı. Fakat ilkeleri değişmedi, aynı kaldı” dedi. Bank Asya’nın halka açılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Ünal Kabaca, Borsa’ya DenizYatırım önderliğinde oluşturulacak konsorsiyum aracılığıyla açılacaklarını söyledi. Bank Asya’nın halka arzına yurt içinden ve yurt dışından çok fazla talep beklediklerini anlatan Kabaca, “Bu kadar kısa sürede büyük başarılara imza atmış bir bankaya küçük yatırımcının büyük ilgi duyacağını düşünüyorum. 1 ay boyunca fiyat istikrarını sağlayacağız” dedi.

Genel Müdür Kabaca, Bank Asya’nın, kurulduğu günden bu yana, sağlam ve birçok ortaktan oluşan sermaye yapısıyla finansal hizmet vermeye devam ettiğini ifade ederek, sektörün en genç katılım bankası olmalarına karşın, kısa sürede müşterilerin güvenini kazanarak sektörde uzman ve söz sahibi bir konuma geldiklerini kaydetti. Ünal Kabaca, “Onuncu yılı tamamlamaya az bir süre kala ismimizi de Bank Asya olarak yeniledik. Bank Asya’nın çalışan, müşteri ve şube sayısı, topladığımız fonlar sürekli değişip artıyor. İlkelerimiz ise hiç değişmedi, hep aynı kaldı. Artık bir katılım bankası olan Bank Asya’nın ilkelerini değiştirmeden büyümeye devam edecek” diye konuştu.

Basın toplantısında halka arz süreciyle ilgili bilgi veren Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca, 250 ortaklı olan Bank Asya’nın değerlerini daha geniş kitlelerle paylaşmak için halka açıldıklarını belirterek, halka arz süreciyle ilgili olarak şunları söyledi: “Halka açılacak olan Bank Asya, 72 şubesi ve 2 bine yakın çalışanı ile 700 bine yakın bireysel müşterinin yanı sıra 13 bini aşkın kredili ticari ve kurumsal müşterisine hizmet veriyor. Kaynak hacmi itibariyle 2,1 milyar YTL’yi aşan Bank Asya gelişme potansiyeli en yüksek bankalar arasında yer alıyor. Kurumsallaşma çalışmalarımızın en son adımını oluşturan bu halka arzdan büyük mutluluk duyuyorum.”

Türkiye’nin altıncı özel finans kurumu olarak, 24 Ekim 1996 tarihinde Asya Finans adıyla Altunizade’deki Merkez şubesi ile faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Ünal Kabaca, Bank Asya’nın en genç katılım bankası olmasına rağmen kısa sürede gerçekleştirdiği atılımlarla sektöründe uzman ve söz sahibi konuma geldiğini belirtti. Kuruluş sermayesi 2 trilyon TL (26 milyon dolar), mevcut ödenmiş sermayesi ise 240 milyon YTL olan Bank Asya’nın, tabana yayılmış yerli sermayeye dayanan çok ortaklı bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Genel Müdür Kabaca, Bank Asya faaliyetlerini, Genel Müdürlük birimleri ve 72 şubesinin yanı sıra, yurt içinde 3, yurt dışında da 700’ü aşkın muhabir banka ile sürdürdüklerini ifade etti.

Bank Asya’nın, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini “farklı beklentilere farklı çözümler” yaklaşımıyla karşılayarak, paydaşlarına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı misyon olarak kabul ettiğine dikkat çeken Kabaca şunları söyledi: “Bank Asya, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip ilk katılım bankası oldu. Bireysel, ticari ve kurumsal müşterilerinin değişen ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için ürün ve hizmet yelpazesini geliştiren Bank Asya, bu olanaklara ulaşılabilmesi için dağıtım kanallarını çeşitlendiriyor. Bank Asya, geliştirdiği ürünlerle dünya standardında hizmet veren, saygın, güvenilir ve etkin bir banka olmak için iki temel yaklaşımı benimsiyor. Faizsiz bankacılık ürünlerini geliştirerek, bu konuda yeni ürünler ortaya koymak. Bankacılıkta etkin bir biçimde kullanılmakta olan ürünlerin faizsiz bankacılık sistemine adaptasyonunu sağlamak.”

İsim değişikliğiyle ilgili reklam kampanyasının “bazı şeyler değişir, bazıları değişmez” temasına dayandığını aktaran Ünal Kabaca, toplantıda yeni reklam filmini basın mensuplarına 3 kez izletti.

Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Tekoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, Bank Asya adına iki mutluluğu bir arada yaşadığını belirtti. Bank Asya’nın yeni ünvanıyla kamuoyunun karşısına ilk kez çıktığını belirten Tekoğlu, “Geleceğe daha güçlü adımlarla yürümek için Bank Asya’yı halka arz ediyoruz. 2005 yılının Aralık ayında yaptığımız genel kurul sonrası Bank Asya olarak sermayemizi 120 milyon YTL’den 240 milyon YTL’ye çıkardık. 2006 yılında da hız kesmeden yolumuza devam edeceğiz. Gelecekte de büyük olmak için halka arzı gerçekleştiriyoruz. Bank Asya güçlü sermayesi, kaliteli hizmet ve müşteri anlayışı ve müşteri odaklı hizmeti ile güvenilir bir katılım bankası olmayı başarmıştır. Bank Asya olarak kendi öz değerlerimizden ödün vermeden önümüzdeki nice yıllarda bu ülkeye hizmet etmeyi istiyoruz” dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise halka arz süreciyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Deniz Yatırım bugüne kadar birçok başarılı halka arzı konsorsiyum lideri olarak gerçekleştirdi. Özellikle 2004-2005’deki en başarılı halka arzlara imzasını attı. Ancak 2006 yılının bizim için ayrı bir önemi var. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun iki aracı kurumu, DenizYatırım ve EkspresYatırım, Bank Asya’nın halka arzını hem yurtiçinde hem yurtdışında en iyi şekilde gerçekleştirerek bize bir gurur daha yaşatacaklar. DenizYatırım’ın yurtiçi talep toplamadaki benzersiz başarısının arkasında yurt çapına yayılmış 246 DenizBank şubesi ile oluşturduğu sinerji var. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu olarak Bank Asya halka arzı ile bir başarı öyküsü daha hayata geçirmiş olacağız.”

Deniz Yatırım Murahhas Azası Cafer Bakırhan ise Bank Asya’nın halka açılan ilk katılım bankası olduğunu ifade etti. Halka arzın konsorsiyum koordinasyonunu yurt içinde Deniz Yatırım’ın, yurt dışında ise Express Yatırım ile Raymond James’in birlikte yürüteceklerini kaydeden Bakırhan, halka arzın sermaye artırımıyla yapılacağını söyledi. 60 milyon YTL’lik bir sermaye artırımıyla, Bank Asya’nın sermayesinin 240 milyon YTL’den 300 milyon YTL’ye çıkarılacağını belirten Bakırhan, yüzde 3’lük ortak satışıyla birlikte toplam yüzde 23’lük halka açıklığın gerçekleştirileceğini vurguladı. Cafer Bakırhan, talep toplama işlemi için ise Nisan ayı sonunun hedeflendiğini söyledi.

Toplantıda, Bank Asya’nın halka arz edilmesiyle ilgili yetkilendirme sözleşmesi, Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Tekoğlu ve Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca ile DenizYatırım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ateş ve DenizYatırım Murahhas Azası Cafer Bakırhan arasında imzalandı.

Rakamlarla Bank Asya

2005(bin YTL) 2004(bin YTL) Değişim(%)

Toplam Aktifler 2.611.611 1.861.905 40

Toplanan Fonlar 2.128.609 1.561.475 36

Nakdi Krediler 2.046.415 1.286.336 59

Gayrinakdi Krediler 4.397.796 2.163.502 103

Özkaynaklar 298.533 150.717 98

Ödenmiş Sermaye 240.000 120.000 100

Dönem Net Karı 94.760 36.749 158

Şube Sayısı 72 62 16

Personel Sayısı 1.797 1.333 35

Asya Kart Sayısı 215.875 145.535 48

2005(milyon USD) 2004(milyon USD) Değişim(%)

Dış Ticaret Hacmi 2.401 1.468 64

İhracat Hacmi 1.021 585 75

İthalat 1.380 883 56