‘Banka promosyonlarının çalışanlara ödenmesi gerekir’

Kamu- Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, memurların anlaştıkları bankadan alınan promosyonların çalışanlara değil de kurumların ihtiyacını karşılamak için harcanmasına tepki gösterdi.

Dilber, “Bazı kurum amirleri bankalardan aldıkları çalışanların hakkı olan bu parayı tekrar çalışanlarına dağıtırken, bazıları da kurumların çeşitli ihtiyaçlarında kullanmaktadır. Maalesef Trabzon’da hiçbir kurum banka promosyonlarını çalışanlarına dağıtmamıştır. Bugün ilimizde personel sayısına ve sözleşme süresine göre 27 bin YTL’den 1 milyon YTL’yi aşan rakamlara kadar banka promosyonları verilmektedir” dedi.

Banka ve personel müdürlerinin promosyon miktarı hakkında gerekli şeffaflık konusunda bilgi vermediğinin altını çizen Dilber, “Bankaların, personel müdürlüklerini ziyaret ettikleri, pazarlıklar yaptıkları ve bu pazarlıklar sonunda büyük meblağlara anlaştıkları bilinmektedir. Ancak bu promosyonların miktarı ifade edilse bile, şeffaflık konusunda ciddi soru işaretlerinin olduğu bilinmektedir” diye konuştu.

Promosyonların çalışanlara ödenmesi için her türlü yolu deneyeceklerini dile getiren Dilber konuşmasını şöyle sürdürdü: “Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü promosyonların dağıtılması için gerekli işlemleri yapıyor. Ancak Trabzon’da bu para dağıtılmıyor. Konuyla ilgili olarak bakanlıkların farklı uygulamaları dikkat çekmektedir. Mesela Sağlık Bakanlığı 5 Ocak 2006 tarih ve 0350 sayılı yazısı ile bağlı birimlerine banka promosyonlarının çalışanlara eşit şekilde dağıtılması talimatını vermiştir. Ve bunun gibi birkaç örnek daha var. Bizde bu promosyonların gerçek sahipleri olan bizlere dağıtılması için her türlü demokratik yolu deneyeceğiz.”