Bankacılık sektöründe endişelenecek bir durum yok

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, gündemdeki konulara ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, ekonomideki küresel dalgalanmanın bankacılık sektörüne olası etkileri konusunda, “Dünyanın en iyi standartlarında, yenilenmiş, yepyeni rektefiyeden çıkmış bir bankacılık sistemimiz var. Bizim endişe edecek bir durumumuz yok” dedi.

Özince, ekonomideki küresel dalgalanmanın bankacılık sektörüne zarar verip, vermeyeceğine ilişkin soru üzerine, Türkiye’de bankacılık sektörünün bu dalgalanmadan etkilenmeyeceğini çeşitli şekillerde ifade ettiklerini söyledi.
Türkiye’de bankacılık sisteminin çok sade olduğunu, sanal bir takım işlemlerin söz konusu olmadığını anlatan Özince, şunları kaydetti:
“Görüldüğü gibi bizde ne mortgage krizi, ne de başka bir kriz var. Dünya ekonomisini etkileyecek boyutlara ulaşan gelişmeler var. Birincisi finansal sıkıntı, borsaları etkiliyor. İkincisi ABD’deki durgunlaşma dünya ekonomisini etkileyecek boyutta olabilir. Bunlardan dolayı Türkiye etkilenebilir ama Türkiye’de bankacılık sektörü en güçlü sektörlerden bir tanesi.
ABD’deki problemin tedbirini Türkiye’den almak söz konusu değil ama bizim bunun dışında da bankacılık sektörü olarak dünyanın en iyi standartlarında, yenilenmiş, yepyeni rektefiyeden çıkmış bir bankacılık sistemimiz var. Bizim endişe edecek bir durumumuz yok.”

Özince, kamuoyundaki faiz indirimine ilişkin beklentilerin hatırlatılması üzerine, “Türkiye’de devlet iç borçlanması azaldıkça, devletin ve ülkenin kredi notu yükseldikçe faiz oranı düşecektir. Sandalı sallamazsak faiz düşer” dedi.

“TEK YÖNTEM KREDİ KARTI DEĞİL”

Kredi kartı kullanımındaki artış ve bununla beraber yaşanan sıkıntılara ilişkin soruları da yanıtlayan Özince, geçen yıl alınan önlemlerle geçmiş dönemdeki sıkıntıların göreceli olarak azaldığını ifade etti.

Kredi kartı kullanıcılarına da uyarılarda bulunan Özince, “Vatandaş da ayağını yorganına göre uzatmalı. Borçlanmanın tek yöntemi kredi kartı değil. Kartı olmayan insanlar da borçlanabiliyor. Veresiye, öteden beri toplumumuzda olan bir şey. Tefecilikte de insanlarımız maalesef çok yüksek faiz ödemek durumunda kalabiliyorlar. Hepimizin ‘ayağını yorganına göre uzat’ atasözüne uygun hareket etmemiz lazım” diye konuştu.