Bankacılık sektörünün ‘ağabey’ acısı

Akbank'ın eski Genel Müdürü bankacılık duayeni, sektörün Hamit ağabeyi vefat etti.

1980 sonrası değişen ekonomi ve finans sistemine çok büyük katkılar yapan, 1980’den 1994’e kadar 15 yıl Akbank’ın genel müdürlüğü görevini yürüten bankacılık duayeni, sektörün Hamit ağabeyi, 82 yaşında vefat etti.

TÜRK bankacılık sektörünün en önemli duayenlerinden Hamit Beliğ Belli vefat etti. Çalışma hayatına 1956 yılında Akbank’ta müfettiş olarak başlayan ve bu kuruluşta Teftiş Heyeti ve Emekli Sandığı Başkanlıkları da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan Hamit Belli, 1970-79 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı ve 1980-94 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yaptı.

Aynı dönemlerde çeşitli Sabancı Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Belli, Genel Müdürlüğü sonrasında 1995-2006 yılları arasında ise Akbank’ın Yönetim Kurulu’nda yer alarak bu kuruluşa 50 yıl boyunca hizmet verdi.

Hamit Belli 1994 yılından itibaren Turkish Bank’ta 11 yıl süreyle Yönetim Kurulu Başkanı ve 7 yıl süreyle de Genel Müdür olarak aktif bankacılık hayatına devam etti. Turkish Bank’ın çeşitli iştiraklerinin yönetim kurullarında da vazife yapan Belli, 2006 yılından beri bu kuruluşta Denetimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktaydı.

Aksanat’ı kurdu

Dar-ul Bedayi’nin ilk sanatçılarından babası Emin Beliğ Belli sayesinde tiyatro ve güzel sanatlara oluşan ilgi ve desteğini her zaman sürdüren ve Afife Ödülleri jüri üyesi olan Hamit Belli, 1972 yılında Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun ve 1993 yılında Akbank Sanat Merkezi’nin kurulmasına öncülük etti.

Ayrıca bu yıl 19.’su düzenlenen Akbank Caz Festivali’nin organize edilmesine de ön ayak olan Belli 1980 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu’nda yer almaktaydı. 1947 Galatasaray Lisesi ve 1951 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Hamit Belli evli ve bir çocuk babasıydı.

Suzan Sabancı Dinçer: Akbank’a katkısı büyüktür

AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Hamit Beliğ Belli’nin vefatıyla ilgili, “Belli’nin 1980 sonrası değişen ekonomik finans sisteminde Akbank’a katkısı büyüktür” değerlendirmesinde bulundu.

Dinçer, Akbank’ta 51 yıl çeşitli görevlerde bulunan Belli’nin vefatına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Belli’nin Türkiye ekonomi ve finans sisteminin tarihi değişiminin başladığı 1980 sonrasında Genel Müdür olarak Akbank’ın dönüşümünde büyük emeği olduğunu hatırlattı.

Mali sistemdeki gelişmelere paralel olarak Akbank’ın da yönünü belirlemekte gecikmediğini, o yıllarda yepyeni bir bankacılık anlayışının doğduğunu anımsatan Dinçer, şunları kaydetti: Bilgisayar uygulamaları ve online işlemlerin ilk adımlarının atıldığı bu dönemde, Akbank’ın bu bugünleri için Sayın Belli’nin katkıları büyük rol almaktadır. Bankacılık faaliyetleri dışında Akbank’ın kültür sanata verdiği önem ve değerle kurduğu Akbank Sanat’ın kuruluşunda da Hamit Belli’nin vizyon ve duruşu önemlidir. Sayın Belli hayatının son günlerine kadar Akbank Sanat’ın Danışma Kurulu’nda yer almış ve Akbank’ın kültür sanat aktivitelerine katkıda bulunmuştur.