Bankadan kredi çekip tefecilik yapıyorlar

Eskişehir'de bankadan kredi çekerek aylık yüzde 8 faizle örgütlü olarak tefecilik yapıp haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen 10 kişi yakalandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tefecilik yaparak haksız kazanç elde edenlerin yakalanmasına yönelik 5 aydır sürdürdüğü çalışmaları operasyona dönüştürdü.

Kent genelindeki 20 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, haksız kazanç sonucu elde edilen 150 bin lira, 2’si kuru sıkı 3 tabanca, çok sayıda çek ve senet ile taşınmaz mallara ilişkin tapular bulundu.

”Örgütlü tefecilik ve sahtecilik, suçtan elde edilen mal varlığını aklama” suçlarını işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan 10 şüphelinin, işini kaybeden kişilere ya da maddi sıkıntıda olup bankadan kredi kullanamayacak durumdaki iş adamlarına aylık yüzde 8 faizle para kullandırdıkları belirlendi.

Ticaret yapan şüphelilerden çoğunun, bankalardan 500 bin, 1 milyon lira gibi yüksek meblağda çektiği kredilerle tefecilik yaptığı, mağdur durumda 100 kişinin bulunduğu tespit edildi.