Bankalar niçin böyle davranıyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 2006 Aralık ayı başında yaptığı konuşmada döviz cinsinden borçlanmaya dikkat çekmişti.

Durmuş Yılmaz: “Döviz geliri elde etmeyen hane halkının dövize endeksli borçlanmasının yüksek risk taşıdığı ve bundan kaçınılması gerektiği açıktır”Yılmaz’ın bu açıklamayla ne demek istediği uzun süre tartışıldı. Acaba ne demek istemişti?Bunun bir başka anlamı mı vardı?

Bugünlerde dövizle ilgili ilginç bir durum var. Örneğin ihtiyaç kredi almaya karar verseniz tablo şöyle, eğer 1.000 ytl almak ve bunu 12 taksitte ödemek isterseniz 12 ayın sonunda ödeyeceğiniz para yaklaşık 1200 YTL.

Yok ama eğer 1.000 YTL’yi dolar olarak almak isterseniz, 1.000 YTL’nin karşılığı 670 dolar gibi bir rakam. Ve bunu 12 ayda ödeyecekseniz, toplamda ortaya çıkan rakam yaklaşık 1.100 YTL.

Yani özetle söylemek gerekirse eğer dolarla borçlanırsanız banka 100 YTL daha az kazanıyor. Bankalar vakıf değil ki neden çok kar elde etmek varken az kar elde ediyor?

Dövizle ilgili yaşanan son gelişme ise mevduatla ilgili. Bugünlerde bazı bankaların döviz cinsinden mevduata verdikleri faizde küçük yükselişler var. Bu döviz toplandığı anlamına da geliyor. Peki neden döviz toplanıyor?