‘Bankalar yerli turiste tatil kredisi versin’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, iç turizmi canlandırabilmek için bankaların tatil kredisi vermesini istedi.

Barut, amaçlarının iç turizmi canlandırarak otellerde tatil yapan yerli müşteri sayısını iki milyona çıkarmak olduğunu bildirdi. İç turizmi ön yargıların, son dakika eğilimlerinin, ekonomik nedenlerin ve tur operatörlerinin profesyonelleşememesinin yavaşlattığını bildiren Barut, “Türkiye’de otellerin yabancıya ucuz yerliye pahalı olduğuna ilişkin bir ön yargı var. Bu doğru değil. Bu önyargının olmasında otelcilerin de sorumluluğu var. Artık otelciler olarak iç turizmi bir alternatif olarak görmüyoruz. İç turizmi potansiyeli olan bir pazar olarak görüyoruz. Şu an 1 milyon 150 bin ile 1,3 milyon arasında insanımız tatil yapıyor. Bu az bir rakam değil. Bu yıl hepimiz iç turizmden daha fazla şey bekliyoruz. Bu rakamı iki milyona çıkarabiliriz. Bu rakam hala Rusya’dan getiremediğimiz, bu yıl getirmeyi hedeflediğimiz bir rakam. İç turizmin boytu açısından önemli bir rakam.” dedi.

Türkiye’de yıllık gelirin 5 bin dolara yeni çıktığını da hatırlatan Ahmet Barut, “İç turizmi canlandırmak için bankalar tatil kredisi vermeli. Kendi vatandaşlarımızı da bir Alman, İngiliz turist gibi özendirmeliyiz. İç turizmi canlandırmak için tur operatörleri ya da otelciler taksit yapıyorlar. Ancak bu taksitli ödemeye dayanamadıkları için batıyorlar. Örneğin son 5 yıl içinde ilk beşin içinde yer alan 5 tur operatöründen ikisi taksitle tatilden dolayı battı. En iyi çözüm bankaların tatil kredisi vermesi.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ucuza tatil yapabilmek için yurtdışındaki son dakika alışkanlığının iç pazarda da görülmeye başlandığını bildiren Barut, “Son dakikaya bırakan, tatili çok ucuza da çok pahalıya da alabilir.” diye konuştu. Türkiye’de iç pazarda tatillin gazetelere verilen ilanlarla satılmaya çalışıldığını, bunun da maliyetleri artırdığını bildiren Barut “Ben ilana, reklama karşı değilim. Ama bir tatilin satışı böyle olmamalı. Turizmi ilan bağımlılığından kurtarmalıyız.” diye konuştu.