Bankalarımız dünyaya örnek

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, bankanın uyguladığı modelin dünyaya örnek olduğunu bildirdi.

Dünya Bankası’ndan leasing sektörü ve bankalara kullandırmak üzere temin ettikleri 600 milyon dolarlık APEX kredileri ile bu bankaya model olduklarını belirterek, “Şu anda Dünya Bankası ile 1 veya 2 ülkeye bu modeli anlatma konusunda ortak toplantılar halindeyiz” dedi.

İstikrar ile büyüdük
Eroğlu, banka açısından 2005’in çok iyi geçtiğini, Türkiye’nin istikrarlı büyümesinin verimliliğini çok büyük oranda etkilediğini belirterek, “TSKB geçen yıl birçok ilki gerçekleştirdi. Piyasa değeri İMKB’de en hızlı artan ilk 3 kuruluş arasına girdi. Kriz öncesi dönemde 30 milyon dolar olan banka piyasa değeri bugün itibarıyle 800 milyon dolara ulaştı ve İMKB’de ilk 30’a girdi. Büyümemiz sektörün üzerinde. Geçen yıl kredi hacmimiz yüzde 55 civarındaydı. Bu rakam, ticari bankalara göre yüksek bir seviye. Sermaye getiri oranımız, aktif getiri kârlılıklarımız da uluslararası standartlarda çok tatmin edici” diye konuştu.

“Dünyaya tanıtıyoruz”
Eroğlu, Dünya Bankası’ndan leasing sektörü ve bankalara kullandırmak üzere temin ettikleri 600 milyon dolarlık APEX kredileri ile bu bankaya model olduklarını belirterek, “Şu anda Dünya Bankası ile 1 veya 2 ülkeye bu modeli anlatma konusunda ortak toplantılar halindeyiz. Ülkelerden biri Mart ayında bizi ziyarete geliyor’’ dedi. Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından örnek gösterilerek tanıtıldıklarını ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti: “Bizim şubelerimiz yok. APEX kredisi dediğimiz kendimiz alıp bizim kanalımızla leasing sektörü ve bankalara kullandırma modelini Dünya Bankası’na anlatmıştık. Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası da modeli benimseyince bu kredileri kullandırmıştık. Leasing sektörü küçüklere, bankacılık sektörü onların biraz daha üstündekilere dağıtır. Elektronik ortama koyarak, bürokrasiyi minimuma indirerek bu krediyi dağıtıyoruz.”

“Sendikasyon yapacağız”
Halil Eroğlu, geçen yıl 500 milyon dolar civarında kredi kullandırdıklarını, bu yıl ise 750 milyon dolar civarında yeni yatırım kredisi kullandıracaklarını belirterek, bu kredilerle birlikte Türkiye’de yeni fırsatların doğacağını, ticari bankalar kadar TSKB için de gayrimenkul piyasalarının önemli olacağını düşündüklerini söyledi. Eroğlu, gayrimenkul değerleme şirketlerinin son 3 yıldır hızla büyüdüğünü, şu anda İzmir ve Ankara’da şube açtıklarını da hatırlattı. Gayrimenkul piyasasının, bundan sonraki dönemlerde Türkiye’nin gelişimi ve ekonomik kalkınmasının temelini oluşturacağını düşündüklerini kaydeden Eroğlu, “Eskiden her banka ferdi olarak birtakım krediler verirken, bundan böyle Türkiye ve yurtdışında 2’li, 3’lü bankalar bir araya gelerek bazı kredileri birlikte finanse edeceğiz. Biz burada son derece aktif olacağız. Enerji sektörü de bu yıl büyüyecek. Bu alandaki krediler de önem kazanacak” diye konuştu.