Bankamatik değil ‘ödematik’

Bank Asya'nın Ödematik cihazları kuruşu da tanıyor.

Bank Asya yeni ürün çalışmaları ve hizmetleri dün yapılan bir etkinlikle tanıtıldı. Banka Ödematik adı verilen cihazları hizmete sokacak. Haftanın 7 günü 24 saat süreyle hizmet verecek “Ödematik” cihazlarının yıl sonuna kadar yoğunluğu olan 40 şubeye konulacak.Gelecek yıl da bütün şubelere yaygınlaştırılacağını bildirilen aletler bozuk parayı rahatlıkla tanıyor. Cihaz, doğrudan fatura ve kredi kartı tahsilatı da yapabiliyor.
Bankanın bir diğer yeniliği ise “Şubeden Kart Basım Sistemi” oldu. Kredi kartı başvurusunu şubeden yapanların yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından aynı gün içinde kartlarını şubeden alınıp kullanabiliyor. 2007’nin ilk 3 ayında 8 şubeye kart basım makinesi kurulacak ve 30 bin adet kart basması hedeflenecek.

Bank Asya Kavacık Şubesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Büyükateş, yenilikçi bir banka olma gayreti içinde olduklarını belirterek, müşterileri olsun olmasın herkesin banka kartına gerek duymadan faturalarını “Ödematik” cihazıylagerçekleştirebileceğini

söyledi.

“Ödematik” cihazının bankalarda fatura için bekleyen müşterilerine zaman kazandıracağını, kuyrukların azalacağını ifade eden Büyükateş, Bank Asya müşterilerinin ise ayrıca bu cihazlarla kredi kartı ödemelerini yapabileceklerini kaydetti. Büyükateş, ileriki dönemlerde “Ödematik” ci-hazlarının hesaba para yatırma, EFT ve GSM kontürü satın alma amacıyla da kullanılacağını bildirdi. Büyükateş, “Ödematik” cihazlarının kağıt ve madeni para kabul edip, yine kağıt ve madeni para üstü verebildiğini, sahte parayı da ayırt ederek iade edebildiğini kaydetti.

KONTÖR DE SATACAK

“Ödematik” cihazının bankalarda fatura için bekleyen müşterilerine zaman kazandıracağını, kuyrukların azalacağını ifade eden Büyükateş, Bank Asya müşterilerinin ise ayrıca bu cihazlarla kredi kartı ödemelerini yapabileceklerini kaydetti. Büyükateş, ileriki dönemlerde “Ödematik” cihazlarının hesaba para yatırma, EFT ve GSM kontürü satın alma amacıyla da kullanılacağını bildirdi.

Büyükateş, “Ödematik” cihazlarının kağıt ve madeni para kabul edip, yine kağıt ve madeni para üstü verebildiğini, sahte parayı da ayırt ederek iade edebildiğini kaydetti.

Bir diğer yeniliklerinin de “Şubeden Kart Basım Sistemi” olduğuna dikkat çeken Büyükateş, kredi kartı başvurusunu şubeden yapanların aynı gün içinde kartlarını şubeden alıp kullanabileceklerini belirtti. Basın tanıtımı sırasında bazı konukların kredi kartı bilgileri merkezi sisteme girilerek, toplantıda bulunan cihazdan kredi kartları hazırlanarak kendilerine teslim edildi.

Şifreci’nin dinamik şifreleri ile internet daha güvenli

Bank-Asya bir süre önce başlattığı internet bankacılığı hizmetinden yararlanan müşterilerinin güvenliğini artırmak amacıyla “Şifreci” cihazının ücretini de 20 YTL’den 10 YTL’ye düşürdü. Alet müşteriye her internet işleminde bir şifre veriyor. Böylelikle diğer bankaların bir adım ötesinde internet şifresi statik halden dinamik hale geliyor. internet soygunlarının gündeme geldiği bir dönemde güvenli bir çalışma olduğunu söyleyen Mustafa Büyükateş tek kullanımlık şifreyle internet şubesinde işlem yapılmasını sağlayan bu cihazın internet dolandırıcılığa karşı güven artırıcı bir çözüm olduğunu söyledi.

100 binin üzerinde internet şubesini kullanan müşterileri olduğunu hatırlatan Büyükateş, şu ana kadar 2 bin müşterinin “Şifreci” cihazından edindiğini, yıl sonu hedeflerinin ise 5 bin kişiye ulaşmak olduğunu kaydetti.