Banu Alkan ve Murat Taşdemir’e RTÜK’ten uyarı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Banu Alkan ve şu anda başka bir kadınla evli olan Murat Taşdemir'in kameralı bir evde ilişkilerinini konu alan program nedeniyle televizyon kanallarını uyardı.

RTÜK, 30 Ocak ve 1 Şubat 2006 tarihli toplantılarında, Banu Alkan ve şu anda başka bir kadınla evli olan Murat Taşdemir’in kendilerine tahsis edilen kameralı bir evdeki yaşantılarını konu alan program nedeniyle, hem programı yayınlayan ATV Televizyonuna, hem de söz konusu programın bazı bölümlerini magazin programlarında ekrana getiren Kanal D ve Star TV’ye müeyyideler uygulanmasına karar verdi.

Üst Kurul; 23 Aralık 2005’de Sabah Yıldızları programında ilgili yasanın ‘genel ahlaka uygun kamu hizmeti anlayışının ihlal edilmesinden’ ve aynı programın 24 Ocak 2006 tarihindeki yayınında ‘gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmamasına’ ilişkin maddeyi ihlalden ATV’nin uyarılmasına ve savunmasının istenmesine karar verdi.

Üst Kurul ayrıca adı geçen programın bazı bölümlerini ekrana getiren magazin programları nedeniyle de televizyon kanallarını uyardı. Buna göre, 20 Ocak 2006’da yayınlanan Beyaz Show nedeniyle Kanal D’nin savunmasının istenerek, uyarılmasına; 21 Ocak 2006’da yayınlanan Süper Magazin programı nedeniyle Star TV’nin savunmasının istenmesine, 22 Ocak 2006’da yayınlanan Paparazzi programı nedeniyle Star TV’nin uyarılmasına ve 20 Ocak 2006’da yayınlanan Renkli Hayatlar Özel programı nedeniyle Star TV’nin savunmasının istenmesine ve uyarılmasına karar verildi.