Baraj için 2 ülke bakanları mutabakata vardı

Nehir taşkınlarının önlenmesi için Tunca Nehri üzerine yapılması planlanan Su Akacağı Barajı için 2 ülke bakanları mutabakata vardı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Su Akacağı Barajı için Bulgaristan’ın Enerji ve Ekonomi Bakanı Ovcharov ile Edirne Valiliği’nde bir araya geldi. Yaşanan sel taşkınlarını su akacağı barajının yapılmasıyla son bulacağını belirten Bakan Güler, sözkonusu barajın yapılması için gerekli teknik detayların 6 Haziran’da tamamlanacağını söyledi.

Söz konusu barajın hem nehir taşkınlarını önleyeceğini hem de elektrik ve sulamada fayda sağlayacağını ifade eden Hilmi Güler, “Değerli Bulgaristan bakanı ile yaptığımız görüşme olumlu geçti. Baraj için Haziran ayında kesin sonuç ve proje ortaya çıkacak. Bu süreci elimizden geldiği kadar hızlandırmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Baraj dışında ayrıca Meriç ve Arda nehirlerinin yataklarınında temizlenmesi için projeler oluşturulduğunu vurgulayan Güler, “En kısa zamanda Meriç Nehir yatağı temizlenecek. Ayrıca 4 ülke ile yaptığımız Mısır gazının Bulgaristan’a geçmesi konusunu görüştük.” şeklinde konuştu.

Bulgaristan Enerji ve Ekonomi Bakanı Ovcharov da, nehir taşkınlarının önlenmesi için Bulgaristan olarak her türlü yardımlarda bulunacaklarını belirterek, “Su akacağı barajı için Haziran ayına kadar teknik konuları bitireceğiz.” dedi.