Barajlar bugünlerde tehlike uyandırıyor

Diyarbakır Valiliği, bahar mevsiminin yaklaşması sebebiyle barajlardaki su fazlasının bırakılacak olması sebebiyle vatandaşları uyardı.

Diyarbakır Vali Yardımcısı Erol Özer’in yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde mevsim şartları itibariyle meydana gelen yağışlar ve buna bağlı kar erimeleri nedeniyle su tahliyesi yapılabileceği vurgulandı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Yağışlar ve buna bağlı kar erimeleri neticesinde baraj rezervuarında su yükselmeleri nedeniyle enerji amaçlı barajlarda maksimun kapasitede enerji üretimi ve diğer barajlardan yapılacak tahliyeler ile Dicle Nehri’ni besleyen yan derelerden gelen yüksek akımlardan dolayı Dicle Nehri’nde normal debilerin üzerinde akım oluşacağı bildirilmiştir. Yukarıda belirtilen sebeplerle Dicle, Devegeçidi ve Çınar-Göksu Barajlarından feyazan mevsimi süresince Şubat, Mart ve Nisan aylarında su tahliyeleri ihtiyaca binaen devam edeceğinden vatandaşlarımızın duyarlı olması muhtemel bir taşkında can ve mal kaybına sebebiyet verilmemesi açısından önem arz etmektedir.”