Barajların su seviyesi ortalamanın altında

Diyarbakır Valiliği, son zamanlarda gündeme gelen küresel ısınma, kuraklık ve su sıkıntıları konusunda açıklama yaptı.

Açıklamada, Güneydoğu’da bulunan 7 barajdan sadece 2 barajın su seviyesinin ortalamanın altında olduğu bildirildi.
Dünyada baş gösteren küresel ısınmanın etkileri, zaman geçtikçe daha çok gün yüzüne çıkıyor. Bu yıl Türkiye’de kış mevsiminin geç gelmesi, küresel ısınmanın etkilerinin Türkiye’de daha çok hissedilmesine sebep oldu.

Ankara Ticaret Odası’nın hazırladığı rapora göre küresel ısınmanın Türkiye’ye vereceği zararların başlıcaları ise şöyle sıralanıyor: “Küresel ısınma nedeniyle kuraklaşmaya başlayan Türkiye 100 yıl içerisinde Kuzey Afrika’ya dönecek. Düzensiz, ani ve şiddetli yağışlar, seller, heyelan ve hortumlar görülecek. Küresel ısınma durdurulmazsa Türkiye’de kış mevsimi ortadan kalkacak, nehirlerimizdeki su miktarı azalacak, kuraklık baş gösterecek.”

Türkiye’nin en büyük projesi olan GAP, dünyanın da su üzerinde hazırlanan önde gelen projeleri arasında yer alıyor. 12 bölgeden oluşan GAP, Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar, hidroelektrik santralları ve sulama tesislerinin yanı sıra tarımsal altyapı, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık ve diğer sektörlerin gelişmesini ve hizmetlerini de kapsıyor.

Diyarbakır Valiliği de, son zamanlarda gündeme gelen küresel ısınma, kuraklık ve su sıkıntıları konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Bölgede bulunan 7 barajdan 3’ünün doluluk oranına göre ortalamanın üzerinde, 2’sinin ortalama değerinde, 2 barajın ise ortalamanın altında olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son zamanlarda basında küresel ısınma, kuraklık ve su sıkıntısıyla ilgili haberler yer almaktadır. Bölgemizde bulunan 7 adet barajın 6 yıllık ortalama değerleri ile 2006 yılının Aralık ayı ile doluluk oranlarına göre; Dicle Barajı yüzde 76 olması gerekirken şu anda yüzde 75.3; Kralkızı Barajı yüzde 48 olması gerekirken yüzde 34.5; Karakaya Barajı yüzde 79 olması gerekirken yüzde 78; Batman Barajı yüzde 50 olması gerekirken, yüzde 58; Devegeçidi Barajı yüzde 70 olması gerekirken yüzde 46.5; Göksu Barajı yüzde 65 olması gerekirken yüzde 42.1 ve Dumluca Barajı yüzde 31 olması gerekirken yüzde 35’tir. Yani 3 baraj 6 yıllık ortalamanın üzerinde, 2 baraj ortalama değerinde, 2 barajın doluluk oranı ise ortalamanın altındadır.”

Dünyanın en büyük sekizinci projesi olarak anılan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa illerini kapsıyor. Master plana göre, toplam 22 baraj ve 19 hidroelektrik santrali inşa edilmesi, 1,7 milyon hektar alanın sulamaya açılması öngörülüyordu. Bölgede kişi başına gelir yüzde 209 oranında artacak, 3,8 milyon kişiye istihdam sağlanacaktı. Gayri Safi Bölgesel Hasıla yüzde 445 oranında artacaktı. Yılda 27 milyar kilovat saat hidroelektrik enerji si üretilecekti. Bugün Türkiye’deki 46 milyar kilovat hidroelektrik enerjisinin 22,4 milyar kilovatı GAP’ta üretiliyor. Bu rakam Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 49’u.

Türkiye’de ekonomik anlamda sulanabilir 8,5 milyon hektar arazinin 2,1 milyon hektarı, yani yüzde 25’i aşağı Fırat ve Dicle havzasından oluşan bu bölgede. Fırat ve Dicle nehirlerinin Türkiye sınırları içindeki ortalama su potansiyeli yılda 53 milyar metreküp civarında. Bu, ülkedeki toplam potansiyelin yüzde 28’i demek.

Resmi açıklamalarda GAP’ın 2010’da biteceği belirtiliyor. Projenin tamamlanması için yılda 3 milyar dolar ödenek gerekiyor. Ancak son yıllarda aktarılan ödenekler 1 milyar doların altında.