Bardakoğlu; ‘Oyuna gelip düşmanlarımızı sevindirmeyin’

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde provokasyona dönüşen olaylardan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Yüce dinimiz bizi aynı dine inananlar olarak kardeş ilan etmiş. Üzerinde değişik oyunların oynandığı, ayrılık tohumlarının yeşertilmeye çalışıldığı ülkemizde birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” dedi.
Halkı sükunete çağıran Ali Bardakoğlu, “Oyuna gelmemeliyiz, düşmanlarımızı sevindiren, dostlarımızı üzen hiçbir tahrike kapı açmamalıyız.” ifadelerini kullandı. Vatandaşlara ‘tahriklere kapılmayın’ çağrısı yapan Bardakoğlu şunları söyledi: “Dünyada barışın egemen olması, farklı din, kültür ve coğrafyadaki insanların biraraya gelmesi için çalıştığımız bir dönemde ülkemizde bu tür olayların yaşanması üzüntü verici.” Bardakoğlu, din ve din birliğinin asırlardır bu coğrafyada yaşayan insanların ortak bağını teşkil etmiş kardeşçe bir arada yaşamalarının mayasını oluşturduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri olarak bütün görevlilerinin camilerde birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı verdiklerini antalan Bardakoğlu şöyle konuştu: “Önümüzde Sevgili Peygamberimiz’in doğum yıldönümü olan Kutlu Doğum Haftası var. Peygamberimiz’in dünyayı şereflendirmesini birlikte anacağız. Bütün peygamberlere sevgi ve saygıyı anacağız. O peygamber rahmet peygamberiydi. Hepimiz için O’nun hayatında çok güzel örnekler vardır. O’nun sevgisi etrafında birleşmeliyiz. Dinimizi bu birleşmenin önemli bir gücü yapmalıyız. Ben Türkiye’nin neresinde bir ayrışma var, neresinde bir kin ve nefret varsa nerede bir ayrılık gayrılık varsa din görevlilerimizin buralara giredek çare üretmesini arzu ediyorum.”

Yaşanan olaylarda sağduyunun egemen olacağına inandığını ifade eden Bardakoğlu, “Asırlardır bir arada birbirini sayarak ve severek yaşamış halkımız bu tahriklere kapılmayacaktır, sağduyu ve sükunet hakim olacaktır. Bu sıkıntıları ülke olarak atlatacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Olayların yatışması için vaaz ve hutbelerde konunun işlenebileceğini anlatan Bardakoğlu, toplumda sosyal duyarlılıkların artırılması gerektiğine inandığını ifade etti. Yaşanan olaylarda çevreye ve esnafa verilen zararların kul hakkını doğurduğunu kaydeden Bardakoğlu, “Biz öteden beri günahsız masum insanların kanının dökülmesini, malının yok edilmesini en büyük insanlık suçu olduğunu belirtiyoruz. İnsanların canına, malına zarar vermenin kul hakkı ihlali olduğunu söylüyoruz. Bu haklar da Allah’ın affetmesi ile değil bizzat o kimselerin haklarını helal etmesi ile ödenebilir. Böyle olunca yerdeki bir karıncayı incitmeyi bile insanlığa aykırı gören bir dine mensubuz. Yerdeki karıncayı incitmeyi, ağacın dalındaki kuş yuvasını bozmayı dahi insanlığa aykırı gören bir dine mensubuz. Böyle olunca her birimizin bu duyarlılığı taşımamız gerekiyor.” dedi.