Bardakoğlu’na Avustralya’dan övgü

Avustralya basını, Bardakoğlu için, "Yargıç, avukat, akademisyen ve imam. Avrupa'nın aradığı özelliklere en yakın isim" ifadesini kullandı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Avustralya ziyareti sırasında yaptığı resmi görüşmelerde, “çıplak eti kediler yer” sözleriyle açık giyinen kadınlara tecavüzü meşru gösteren Avustralya ve Yeni Zelanda Müftüsü Taceddin El Hilali’yi sert biçimde eleştirdi. Başbakan John Howard’ın aydın Türk din adamlarını kendisine danışman alması önerisinde bulunan Bardakoğlu’nu öven Avustralya basınında, “Hilali’nin yerine geçecek birini bulduk, ama kendisi Avustralya’da oturmuyor” yorumları yer aldı. Avustralya’da 4 – 11 Kasım tarihlerinde bulunan Bardakoğlu, Göç ve Çokkültürlülük Bakanı Amanda Vanstone ile Dinlerarası Diyalog Koordinatörü John Henderson’la görüştü. Bardakoğlu, ziyaret sırasında Şeyh Hilali’yi, “Bu sözler kesinlikle dinle bağdaşmayan ve kabul edilemez ifadelerdir” diye eleştirdi. Köktendinci ideolojilerin temelinde eğitim sorununun yattığını söyleyen Bardakoğlu, özetle şu mesajları verdi:

“Türkiye’deki ilahiyat fakültelerimizde eğitim evrensel yöntemlerle veriliyor. Türkiye’de demokrasi ve laikliğin özümlenmesinde en önemli neden, din bilgisinin diğer Müslüman toplamlara göre daha iyi olmasıdır. Türkiye’de din görevlileri diğer İslam ülkelerinden daha çağdaştır. Türklere göre İslam dini, demokratik tartışma ve yoruma açıktır.”

Avustralya’dan yayın yapan “Crikey” isimli internet portalında 7 Kasım’da İrfan Yusuf imzasıyla yayımlanan yorumda da şunlar kaydedildi: “Şeyh Hilali, Müslüman toplumun temsilcilerine kendisinden daha iyi birinin bulunması çağrısı yapmıştı. Sanırım biriyle tanıştım. Tek sorun Avustralya’da yaşamıyor olması. Hem bir yargıç, hem bir avukat, hem bir akademisyen, hem de bir imam. Avrupa’nın ‘İslamcı bir Papa’ için aradığı özelliklere en yakın isim.”

Papa’yı kabul edecek

Bardakoğlu, Almanya’da yaptığı konuşmada Papa 16. Benedictus’un Türkiye ziyareti için, “Ülkemin insanı pek makul ve ağırbaşlı tepki verecektir. Misafirperverlikte kusur etmeyecektir. Bir kimse kapımızı çaldığında, bizi ziyaret ettiğinde kendisini ağırlarız; kendisine medeni ilkeler çerçevesinde ev sahipliği yaparız” dedi.

‘Papa’nın sözleri İslamiyete saldırı’

Bardakoğlu Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Papa 16. Benedictus’un İslamiyetle ilgili tepki çeken açıklamalarının eleştiri değil, İslamiyet’in temeline yönelik saldırı olduğunu belirterek, “Bu anlamda hatalıydı” dedi. Papa’nın konuşmasının neden hatalı olduğu şeklindeki soruya Bardakoğlu, şu yanıtı verdi:

“Bu konuşma, İslamiyetin üç önemli temel sütununa yönelik ön yargılarla dolu bir saldırıydı. İnanca, Kuran’a ve Hz. Muhammed’e yönelik. Hem de, hiçbir tarihi somut olaya dayandırılmadan. Şiddetin kaynağının Peygamberimiz olduğunu ve hatalı gelişmelerin Kuran’dan kaynaklandığını söyleyenler bir eleştiri getirmiyor, aksine İslamiyeti yargılıyor ve dinimize hakaret ediyor. Konuşmada bir alıntı yapılmasıyla da bu hata küçülmüyor.”