‘Barış görüşmeleri bir ay içinde’

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail-Filistin barış sürecini hızlandırmak için bölgeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Rice ile iki önemli konuyu ele aldıklarını belirtti.

Bunlardan birinin ulusal birlik hükümeti kurulması, diğerinin de “yol haritası” temelinde barış görüşmeleri olduğunu belirten Abbas, “Umuyorum bir ay içinde barış görüşmelerine başlarız” dedi.

Abbas, Ramallah’taki Mukata karargahında kabul ettiği bir grup Türk gazeteciye son gelişmeleri değerlendirdi. Ulusal birlik hükümetinin kurulması konusunda henüz bir sonuca varılamadığını belirten Abbas, “Ama birkaç hafta içinde bir şeyler olabilir” dedi.

Suriye’deki Hamas’ın siyasi önderlerinden de bu konuda bir açılım olabileceği mesajını veren Abbas, Hamas ile bağlarının kopmadığını ifade ederek, ”Zaten konuşuyoruz. Hamas’a uyguladığımız bir boykot veya sorun yok” diye konuştu.

Abbas, 20 Ocakta Suriye’ye resmi ziyarette bulunacağını, Devlet Başkanı Beşşar Esad ve diğer hükümet yetkilileriyle görüşeceğini ifade etti. Hamas’ın Şam’daki siyasi büro şefi Halid Meşal ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna kesin bir yanıt vermeyen Abbas, Meşal’in ismini telaffuz etmeksizin, “Hamas ile bir görüşme programda yok. Ama aynı zamanda Hamas da orada” diyerek açık kapı bıraktı.

Filistin lideri, barış sürecinin devamı hakkında Amerikalıların İsrail tarafıyla temaslarını sürdürdüklerini belirtirken, ABD Dışişleri Bakanının kendisinden sonra İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüştüğünü hatırlattı. ”Olmert’in tepkisinin de olumlu olacağını sanıyorum” diyen Abbas, ancak bu son görüşme hakkında henüz kendilerine “dönülmediğini” söyledi.

Barış görüşmelerinin ABD Başkanı George Bush’un da belirttiği gibi 1967 sınırları üzerinden bağımsız bir Filistin devletinin kurulması temeline oturduğunu kaydeden Abbas, “Arap inisiyatifini de temel olarak alıyoruz. Bütün bunlar BM Güvenlik Konseyinin 1515 sayılı kararı çerçevesinde” dedi.

Abbas, İsrail tarafının son günlerde sıkça dile getirdiği, geçici sınırlarla bir Filistin devletinin kurulmasını kabul etmeyeceklerini yineleyerek, “Nihai görüşmeler nihai statü üzerinden başlayacak” diye konuştu.

Filistin lideri, bu konuda varılacak bir anlaşmanın onay için Filistin Ulusal Konseyine götürüleceğini ya da referanduma sunulacağını da belirtti. Abbas, anlaşmanın Hamas milletvekillerinin ağırlıkta olduğu Filistin Yasama Konseyine (parlamento) sunulmayacağı mesajını verdi.

Ulusal birlik hükümetiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de Abbas, yeni hükümetin Dörtler Grubunun (ABD, Rusya, BM, AB) ilkelerini karşılaması gerektiğini ifade etti.

Hamas ile El Fetih arasında bakanlıkların dağılımı hakkındaki anlaşmazlıklara da değinen Abbas, “Bizim Hamas’a önerimiz üç bakanlığın, yani Dışişleri, Maliye ve İçişleri bakanlıklarının ne Hamas, ne de El Fetih’ten olmasıdır” dedi ve bu konuda ısrarlı olduklarının altını çizdi.

Hamas’ın 132 sandalyeli Mecliste 74 sandalyesi bulunuyor.

EREZ İÇİN “AÇIK ÇEK”

Abbas, İsrail ve Filistin’de seçimler ve İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki operasyonları nedeniyle uzun bir aradan sonra Tel Aviv’de dördüncüsü toplanan, Türkiye-İsrail-Filistin iş adamlarının oluşturduğu Ankara Forumunun ortak barış projesi Erez için de önemli destek verdi.

Türkiye’yi ziyareti sırasında bu konuyu da ele alarak üzerinde anlaşmaya vardıklarını hatırlatan Abbas, “Bu projeyi tümüyle destekliyoruz” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmesine de değinerek, proje için ”Açık çek verdim” diyen Abbas, artık “Filistin sanayi bölgesi” olarak anılan Gazze Şeridi ile İsrail sınırındaki Erez’de tesisler kurulması ve iş alanları yaratılmasını beklediklerini ifade etti.

Abbas, “Türk dostlarımızdan bunun dışında da beklentilerimiz var. Zaten arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşüyorum. Kendisi de her konuda bize yardımcı oluyor” dedi.