‘Baris için en iyi sans Saron’un elinde’

Geçtigimiz ay basinda yapilan seçimle Isçi Partisi liderligini Amir Peretz'e kaptiran Israil eski basbakanlarindan Simon Peres, eski partisindeki siyasi yasamini sona erdirdigini açikladi.

“Kendi kendime nerede katkida bulunabilirim diye sordum. Cevabi ise baris sürecinin gelistirilmesi oldu” dedi.

Ariel Saron’u destekleyecegini çünkü Filistinlilerle baris görüsmelerine yeniden baslamak için en iyi sansin onun elinde oldugunu belirten 82 yasindaki tecrübeli politikaci üç hafta önce yapilan seçimde uzun yillar hizmet ettigi Isçi Partisi’nde genel baskanligi Amir Peretz’e kaptirmisti.

“Bu karari almak kolay olmadi ama ben seçimimi yaptim” diye konusan Peres, mevcut siyasi tabloda baris sürecini ilerletmenin mümkün oldugunu zannetmedigini ve bunu basarabilecek tek kisinin Ariel Saron olduguna inandigini söyledi.

Saron’un seçim sonrasi baris görüsmelerine yeniden start verecegini kaydeden Simon Peres, kendisine katilmaya ve kendisiyle çalismaya karar verdigini belirtti. Peres bu karari Ortadogu barisi verdigini söyledi.

Bu karari almasinin kolay olmadigini belirten Peres, “mensubu oldugu parti ve siyasi gelismelerin gerektirdikleri arasinda bir ikilem yasadigini da itiraf ederek parti kariyerine son verdigini sözlerine ekledi.

Saron’un yeni partisi Kadima’ya katilmasi beklenmeyen Peres’in seçim sonrasi Filistin’le baslayacagi söylenen baris görüsmelerinde müzakere elçisi olarak görev alabilecegi belirtiliyor.

Öte yandan Isçi Partisi yetkilisi eski bakanlardan Ophir Paz-Pinez Simon Peres’in “yapay ideolojik hikayelerinin utanç verici ve kandirmaca oldugunu söyledi. Peres’in söylediklerine kimsenin itibar etmeyecegini de vurgulayan Paz-Pinez Isçi Partisi’nin barisa diger partilerden daha çok bagli oldugunu kaydetti.