Barış için Türkiye desteği şart

ABD, iç savaşın eşiğine gelen Irak'ta çıkış yolu ararken, Demokrat Partili senatör Joseph Biden, Türkiye'nin desteği olmadan Irak'ta barışın sağlanamayacağını söyledi.

Irak için uluslararası bir konferans düzenlenmesi gerektiğini belirten Biden, bu toplantıyla komşu ülkelerin desteğinin sağlanması gerektiğini vurguladı. ABD’de Demokratların zaferi ile sonuçlanan ara seçimlerin ardından Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanlığını üstlenecek olan Biden, Washington Post gazetesinde yayınlanan makalesinde ABD’nin mevcut Irak politikasının “başarısız” olduğunu ifade etti. Demokrat senatör, temel sorunun ABD’nin Irak’tan ayrılırken geride kaos bırakmaması olduğuna işaret etti. Biden, yazısında Irak konusunda Bush yönetimine önerilerde bulunmak üzere çalışmalarını sürdüren Irak Çalışma Grubu’na şu tavsiyelerde bulundu.

Çekilme takviminin belirlenmesi Iraklıların zor siyasi kararlara odaklanmasını sağlayacak.

Net bir yol haritası belirlenmeli.

Irak yönetimi komşu ülkelerle iyi ilişkiler geliştirilmeli. Ülkeledeki tüm etnik ve mezhep gruplarının da yer aldığı uluslararası bir konferans toplanmalı. Dış Haberler Servisi