Barış Manço Kültür Mekezi’nde şiir gecesi

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından hizmete açılan Barış Manço Kültür Merkezi'nde şiir dolu bir gece yaşandı.

Şiirin anlamı ve insan üzerindeki etkilerinin anlatıldığı “Yıldırım’da Bir Şiir Akşamı” etkinliğine Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, Yıldırım Kaymakamı Ayhan Bayhan, Osmangazi Kaymakamı Sebahattin Öztürk’ün yanı sıra çok sayıda şiir hayranı katıldı. 2 bölümden oluşan etkinlikte Bursa ile ilgili şiirler okuyan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in ardından Balıkesir Milletvekili Şair Ali Osman Sali, Şanlıurfa Milletvekili Şair Atilla Maraş ve Bursa Milletvekili Şair Faruk Anbarcıoğlu ile Şair Metin Önal Mengüçoğlu şiirlerini okudu.

Siyasetten uzak, edebiyatın şiir ikliminde dolaştığı gecede Şair Metin Önal Mengüçoğlu, şiirin sanatın içindeki yerini anlattı. Sanatın bir keşif olduğunu belirten Mengüçoğlu, “Sanatın çevresini iyi çizmemiz gerekir ki şiirin yerini belirleyelim. Örümcek ağına, arının peteğine ve güvercin yuvasına baktığımızda hayran kalırız. Aslında ne örümcek, ne güvercin ne de arı sanatkar değildir. Başka bir sanatkar bunları kurgulamıştır. Evrendeki bir tamı varlıkları yaratan da sanatkardır. Sanat bir keşiftir” dedi. Hoşgörü ve güzelliklerin hakim olduğu geceye katılan konuklar, bu gecenin bundan sonrası için geleneksel hale getirilmesi ve sık aralıklarla düzenlenmesini talep ettiler.

Duygusal anların yaşandığı gecede, Başkan Keskin, Şair Milletvekili Anbarcıoğlu’na, Sali’ye, Maraş’a ve Şair-Düşünür Mengüçoğlu’na teşekkür ederek gecenin anısına birer plaket hediye etti.