Barış Manço’ya övgüler…

Tiyatro ve sinema oyuncusu Baykal Kent (62), merhum Barış Manço'nun yaşantısı ve sanatçı duruşu ile Türkiye'de 7'den 77'ye örnek olduğunu ifade etti.

Paparazzi ve televole programlarına da çıkmadan sanatçı olunabileceğini insanlara ispatlayan ender sanatçılardan birinin de Barış Manço olduğuna dikkat çeken Kent, Manço’nun ‘Gülpembe’, Dağlar Dağlar’, ‘Halil İbrahim Sofrası’, ‘Halhal’, ‘Osman’ ve ‘Zeynep’ gibi şarkılarının ‘eskimeyen eskiler’ olduğunu bildirdi.

Anadolu Rock müziğinin 4 efsane isminden olan Barış Manço, Cem Karaca ve Fikret Kızılok’un birbiri ardına vefat ettiğini belirten Kent, dörtlü efsanenin yaşayan son efsanesi Erkin Koray’a toplumun gözü gibi bakması gerektiğini aktardı.

Kent, “Barış Manço, yaşantısı, giyimi kuşamı, aile yaşantısı, sanatçı duruşu ve sesi ile dört dörtlük sanatçı idi. Ölümünün 7’nci yılında rahmetle anıyorum ve aramızdan erken yaşta ayarıldığı için üzülüyorum. O, hayatı boyunca her yönü ile insanlara örnek oldu. Yaptığı ‘Adam Olacak Çocuk’ programını işitme engelli çocuklara da ulaştırabilmek için ‘işaret dili’ni öğrendi. Çocuklar onun programı ile dişlerini fırçalamayı ve arabada niçin arka koltukta oturması gerektiğini belledi. Ülkemizi yurt dışında en güzel şekilde temsi etti. Türkiye’yi Türki Cumhuriyeler ile Japonya’da en güzel şekilde temsil etti ve ülkemizn yıllarca müzik elçiliğini yaptı.” diye konuştu.