Baro 4 tutukluya işkenceyi belgeledi

Ankara Barosu, Ankara Gençlik Kapalı Cezaevi'nde tutuklu 4 kişinin bazı ceza evi görevlilerince darp ve işkenceye maruz bırakıldıklarını tesbit ettiklerini açıkladı.

Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, İlker Şahin, Özgür Karakaya, Nadir Çınar ve Cenan Altunç adlı tutukluların, bazı cezaevi görevlilerince ”darp ve işkenceye” maruz bırakıldıkları iddia edildi.

Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşan tarafından yapılan yazılı açıklamada, tutukluların darp ve işkenceye maruz kaldıkları bilgisinin, 22 Aralık Cuma günü Baro’ya bildirildiği ifade edilerek, bunun üzerine konunun Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne intikal ettirildiği belirtildi.

Açıklamada, olayın mahiyeti dikkate alınarak, iddiaların doğru olup olmadığının araştırılması amacıyla Baro Yönetim Kurulu üyelerinin görevlendirildiği ve netice itibariyle olayın gerçek olduğunun tespit edildiği kaydedildi. Tutuklu veya mahkum olarak cezaevinde bulunan kişilerin namus, şeref ve haysiyetleriyle ruh ve beden bütünlüklerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvencesi altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

”Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin saygınlığına ve güvenilirliğine gölge düşürmek, başta kamu yetkisi kullananlar olmak üzere hiç kimsenin haddi olmamakla; yetki ve görevlerinin sınırlarını aşarak, cezaevinde bulunan kişilere yönelik olarak kötü muamelede bulunanları kınıyor, hukuka, yasaya, insan haklarına aykırı nitelikte olan ve ayrıca suç niteliğinde bulunan bu eylemlerin ve bu eylemleri yapanların takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Cezaevlerinin iyileştirilmesi konusunda yoğun çaba gösteren, bu konuda çok önemli mesafeler kaydeden, somut olayın kendilerine intikal ettirilmesi üzerine gereken duyarlılığı gösteren Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin konunun takipçisi olacaklarına ve bugüne kadar emekle yaptıklarının üç beş sorumsuz kişi tarafından bozulmasına izin vermeyeceklerine inanıyoruz.”