Baro Temsilcisi:Dershaneye gitmeseydim hukuk fakültesini kazanamazdım

Antalya'nın Gündoğmuş İlçe Baro Temsilcisi Avukat Mücahit Gündoğdu, hükümetin, dershaneleri kapatmaya yönelik girişiminin hür teşebbüs ve hukukun üstünlüğü ilkesine uymadığını söyledi.

Antalya’nın Gündoğmuş İlçe Baro Temsilcisi Avukat Mücahit Gündoğdu, hükümetin, dershaneleri kapatmaya yönelik girişiminin hür teşebbüs ve hukukun üstünlüğü ilkesine uymadığını söyledi. Genelde ‘ben yaptım oldu, ben ne dersem o olur’ tarzı yönetimlerin Ortadoğu ve geri kalmış ülkelerde görüldüğünü belirten Gündoğdu, başta ABD olmak üzerek Avrupa ülkelerinde dershanelerin var olduğunu ve o ülkelerin eğitim bakanlıkların destek olduğunu kaydetti.
Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili hukuk bürosunda açıklamada bulunan Gündoğdu, iktidarın 12 Eylül Anayasa değişikliği reformonunda ‘İleri demokrasi’, demokratikleşme’, ‘daha fazla özgürlük ve demokrasi’, ‘hukukun üstünlüğü’ ve Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçeceğiz’ söylemleriyle çeliştiğini ifade etti.
Arz talep ve hür teşebbüsle kurulan dershaneleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın(MEB) kapatmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) sözleşmesine göre ters olduğunu, kapatılmasının da imkansız olduğunu kaydetti.
Kendisininde Ankara Hukuk Fakültesi’ni Antalya’da dershaneye giredek kazandığının altını çizen Gündoğdu, günümüz ve son 30 yılın milli eğitim müferadına bakıldığında dershaneye gitmeden bir üniversite kazanmasının imkansız olduğunu Bakan Nabi Avcı ve 75 milyonun çok iyi bildiğini söyledi. Gündoğdu, “Hükümetin ben yaparsam olur anlayışıyla dershaneleri kapatma girişimi genelde üçüncü dünya ülkesi ve Ortadoğu’da Baas Partisi rejimlerine ait. Bu tür anlayışlar dünyada itibar görmüyor, görmeyecektirde. Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneleri kapatma yerine daha da teşvik etmelidir. Çünkü, dershaneler okullarda verilen eğitimle üniversite kazanamayacağını son 30 yıldır en güzel şekilde anlatıyor. Dershaneler, okullardaki eğitimle üniversite kazanamayacağını ayıbını örtüyor. Bakanlık, aynaya bakarak ayıp kapatmada dershaneleri kapatma yerine tebrik etmeli. ” diye konuştu.