Bartın’da sivil savunma günü etkinliği

Bartın Sivil Savunma Müdürü Beşir Arkan, insanların can ve mal varlığının korunmasını ilke edinen sivil savunma teşkilatının, savaşın yanısıra, doğal afetlerde de can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Arkan, konuşmasında sivil savunmanın önemini ve deprem, savaş ve benzeri doğal afetler sonucu olabilecek tehlikelerde alınması gereken tedbirleri anlattı. Nüfusun yüzde 95’i, toprakların yüzde 92’si, büyük sanayi kuruluşlarının yüzde 98’i, barajların yüzde 93’üünün deprem kuşağında yer aldığını hatırlatan Arkan, “Ülkemizde deprem kaçınmalarının veya deprem olmasını önlemek imkansızlığı doğaldır. Buna bağlı olarak ilimizde 10 personelden oluşan 1 arama ve kurtarma ekibi kadrosu tahsis edilmiş olup, ekibin oluşturulması devam etmektedir. Bu güne kadar arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna nakil yoluyla iki personel alınmıştır. Temennimiz, ilimizde, ülkemizde ve dünyada bu gibi afetlerin olmamasıdır. Ancak olası afetlere karşı her yönü ile güçlü ve hazırlıklı olmak zorundayız” diye konuştu.

Konferansın ardından 28 Şubat Sivil Savunma Günü ile ilgili il genelinde düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren ilk ve orta dereceli okul öğrencilerine ödüller verildi.