Barzani bu defa şaşırttı: “Ayrı devlet yok Irak vatandaşıyım”

İki hafta ortadan kaybolduğu için hakkında birçok spekülasyon üretilen Mesud Barzani, dün gerilimi düşüren açıklamalar yaptı.

Bağımsız bir devlet kuracakları yönündeki iddiayı reddederek, “Öyle bir şey yok. Ben Iraklı bir Kürt vatandaşım.” dedi. Erbil’e döndükten sonra ilk kez kameraların karşısına geçen Barzani, Bağdat’la yaşadıkları petrol anlaşmazlığı konusunda da geçmişteki tavrının aksine ‘uzlaşmacı’ ifadeler kullandı: “Irak topraklarında nerede petrol çıkarsa çıksın, bunun geliri tüm Irak halkına eşit olarak dağıtılacaktır. Bu sorunu yanlış yönlendirmenin anlamı yoktur. Anayasaya uygun hareket edeceğiz.” Merkezî Irak hükümeti, Kuzey Irak’taki bölgesel yönetiminin yabancı petrol şirketleriyle imzaladığı petrol anlaşmalarını ‘kanunsuz’ olarak nitelendiriyor.

Eğitim konulu bir konferansta konuşma yapan Barzani, merkezî Irak yönetimi ile aralarındaki sorunlarla Kerkük sorunu ve petrol giderlerinin paylaşımı konularında açıklamalarda bulundu. Bağdat ile Kürt yönetimi arasındaki bayrak krizine değinen Barzani, ‘Baas zulmünün simgesi’ olarak gördüğü Irak bayrağının değiştirilmesi talebini yineledi. Kürt lider, “Biz Irak yönetiminden yeni bir bayrak bekliyoruz. Bize Saddam (Hüseyin) devrildiği zaman ‘Eski bayrak yerine yenisi getirilecek.’ denildi. Ancak şu ana kadar bu konuda bir adım atılmadı. Saddam rejiminin devamı olan bu bayrak hâlâ duruyor. Biz Irak Meclisi’nde bu konuda bir karar verilmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz yıl, Kürt özerk bölgesi içinde Irak bayrağının göndere çekilmesini yasaklayan Barzani, resmi kurum ve kuruluşlara Kürt bayrağını çektirmişti. Bölgesel Kürt yönetimi, 2005’te kabul edilen Irak Anayasası’nın ‘resmi bayrak’ belirtmediği gerekçesiyle merkezî hükümetin yeni bir bayrak belirlemesini istiyor.

‘Petrol geliri eşit dağıtılacak’

Mesud Barzani, konuşmasında Bağdat ile Kürt yönetimi arasındaki petrol anlaşmazlığına da değindi. Bu konuda geçmişteki tavrına oranla uzlaşmacı bir açıklama yapan Barzani, “Irak topraklarında ve nerede petrol çıkarsa çıksın, bunun geliri tüm Irak halkına eşit olarak dağıtılacaktır. Bu sorunu yanlış yönlendirmenin anlamı yoktur. Anayasal haklar çerçevesinde bu konuda hareket edilmektedir.” ifadesini kullandı. Bağdat, bölgesel yönetimin yabancı petrol şirketleriyle imzaladığı bir düzineden fazla anlaşmayı kanunsuz olarak niteleyerek karşı çıkıyor. Kürt yönetiminin üst düzey yetkilisi Neçirvan Barzani’nin başkanlığında bir heyet, bu konuyu görüşmek üzere dün Bağdat’a gitti.

Kürt lider, tartışmalı Kerkük kentinin kaderinin referandumla belirlenmesini öngören Irak Anayasası’nın 140. maddesine ilişkin olarak da, Türkiye’yi kastederek “Bazı komşu ülkeler 140. madde olursa Kürtler devlet kuracak’ diyor. Ben Iraklıyım, öyle bir şey yok. Ben Iraklı bir Kürt vatandaşım.” dedi. Bu yıl sonunda yapılması planlanan, ancak gelecek yıla ertelenen referandumun, ‘eninde sonunda’ yapılacağını vurgulayan Mesud Barzani, adil bir şekilde yapılması halinde sonucu ne olursa kabul edeceklerini söyledi. Bu yıl sonunda Kerkük’ün nihai statüsü konusunda yapılması planlanan referandum, başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerin devreye girmesi ve ülkedeki Türkmen ve Sünni Arapların itirazları üzerine önümüzdeki yıla ertelenmişti.