Barzani Irak’a döndükten sonra ilk kez basın karşısında

Barzani: "Irak bayrağını kullanacağız, Kürt devleti kurmamız sözkonusu değil"

Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde üniversite rektörlerinin katılımyla düzenlenen Irak’ta Yüksek Eğitimimin İlerlemesi konulu bir konferansta konuşma yapan Barzani, daha çok merkezi Irak yönetimi ile aralarındaki sorunlara, Kerkük konusuna ve ekonomik meselelere değindi. Barzani, terör örgütü PKK ve kendisi yurtdışındayken hakkında çıkan iddialardan ise bahsetmedi.

Konuşmasında Irak’ın bayrağı konusuna değinen Mesut Barzani, “Biz Irak yönetiminden yeni bir bayrak bekliyoruz” dedi. Kürt yönetimi, daha önce Irak bayrağının Kürt bölgesi sınırları içerisinde kullanımını yasaklamıştı. Barzani, burada yaptığı konuşmada “Bize Saddam düştüğü zaman eski bayrak yerine yenisi getirilecek denildi. Ancak şu ana kadar bu konuda bir adım atılmadı. Saddam rejiminin devamı olan bu bayrak hala durmakta. Biz Irak Meclisi’nde bu konuda bir karar vermesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Barzani, “Biz üç hafta önce Irak Meclisi Başkanı’na bir heyet gönderdik. Bize bu konuda bir heyet kurulacağı söylenmişti. Ancak şu ana kadar bir sonuç yok. Bizim kimseye düşmanlığımız yok. Saddam gitti; fakat hala ona ait şeylere devam ettiriliyor. Bizim problemimiz bu bayrak altında binlerce kişi katledildi. Biz bu bayrağı kabul etmiyoruz, değişmesini istiyoruz.” şeklinde ekledi.

Konuşmasında Bağdat yönetimi ile Kürt yönetimi arasındaki petrol anlaşmazlığına da değinen Mesut Barzani, “Irak topraklarında ve nerede petrol çıkarsa çıkın, bunun geliri tüm Irak halkına eşit olarak dağıtılacaktır. Bu sorunu yanlış yönlendirmenin anlamı yoktur. Anayasal haklar çerçevesinde bu konuda hareket edilmektedir.” ifadesini kullandı.

Bağdat yönetimi, Kürt yönetimini ülkenin kuzeyinde çıkarılan petrollerle ilgili yabancı şirketlerle yaptığı anlaşmaların geçersiz olduğunu açıklamıştı. Kürt yönetimi ise anlaşamalrın, tamamen Irak anayasasına uygun olduğunu savunmuştu.

Erbil’deki konuşmasında Kerkük’ün kaderini belirleyecek 140. maddeye de değinen Kürt Yönetimi Başkanı Barzani “Bazı komşu ülkeler 140. madde olursa Kürtler devlet kuracak diyor. Ben Iraklıyım, öyle bir şey yok. Ben Iraklı bir Kürt vatandaşım.” dedi.

Barzani, Kerkük referandumunun, Irak anayasanın 58 maddesine göre adil bir şekilde yapılması halinde sonucu ne olursa kabul edeceklerini söyledi. Kerkük’te referandum yapılmasını öngören 140. maddenin ertelenmesi durumuna da değinen Barzani, “İptal diye bir şey söz konusu değil. Referandum eninde sonunda yapılacaktır. Orda yapılacak referandumdan çıkacak sonuca göre Kerkük Irak’a bağlı olacak ya da Kürt bölgesine bağlı olacak. Nereye bağlı olacağını kendisi belirleyecek.” diye kaydetti.

Barzani, “Saddam Kerkük’te bize çok zulüm yaptı. Kürtleri hep Araplaştırdı. 140. madde oraya huzur ve güven getirecek. Orada herkesin hakkı ortaya çıkacak. Referandum olursa çok iyi olur.” diye ekledi.