Barzani’nin ‘karşılanması’ BDP’yi karıştırdı!

Emine Ayna önderliğindeki 'Kandilci' BDP'liler kriz çıkardı.

BDP'li bazı milletvekillerinin Diyarbakır programına katılarak Mesut Barzani'yi karşılamaya gitmeleri partide olay oldu. Dün Eşbaşkan Selahattin Demirtaş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Barzani'yi karşılamaya giden BDP'li milletvekillerine sert tepkiler geldi.

PKK'nın Suriye uzantısı PYD ile yaşadığı Rojava krizi nedeniyle Barzani'ye öfke duyan Emine Ayna'nın başını çektiği 'Kandilci' vekiller, Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı'nı karşılamaya giden Sırrı Sakık, Altan Tan, Ahmet Türk, Leyla Zana, Esat Canan, Nursel Aydoğan ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in içinde bulunduğu gruba yüklendi.

KARŞILAMAYA GİDENE 'BARZANİCİ' SUÇLAMASI

Emine Ayna'nın başını çektiği partideki grup, karşılamaya gidenlere 'Barzanici' suçlamasında bulundu, parti gelenek ve siyasi tavrının çiğnendiğini belirtti. Topun ağzına alınan milletvekillerden sadece Sırrı Sakık'ın toplantıya katıldığı bildirdi. PYD ile yaşadığı kriz nedeniyle BDP'nin Barzani'nin Diyarbakır ziyaretini protesto etmeye hazırlandığı, ancak tabandan ve teşkilatlardan gelen tepkiler üzerine geri adım attığı iddia edilmişti. Önce Leyla Zana , ardından da Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Altan Tan ve Esat Canan'ın protesto tavrının doğru olmayacağı yönünde görüş belirttikleri ifade edilmişti. BDP Milletvekili Emine Ayna'nın BDP'li vekillerin Diyarbakır'daki toplantısı esnasında sık sık arayarak milletvekillerini Karşılama ve görüşmeye gitmemeleri konusunda uyardığı iddia ediliyor. BDP içinde durumları tartışma konusu haline dönüşen vekillerinde Barzani'nin Irak Kürdistan bölgesine geri dönüşünden hemen sonra Liluz Otelde bir araya gelerek kendilerine yönelik olası yaptımları tartıştıkları öğrenildi.