Barzani: “Türkiye bize kucak açtı”

Kuzey Irak yerel Kürt hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, "Saddam rejimi sonrasında askeri yöntemle Kerkük'ü istedikleri gibi alabilecekken bunu yapmadıklarını" söyledi.

Neçirvan Bazani, “Türkiye’nin kendilerine zor günlerinde yardım ettiğini unutmadıklarını” belirterek hiçbir ülkeye zararlarının olmadığını ve aksine barış faktörü olduklarını ifade etti.

Erbil’de bugün Kerkük konusunu ve Türkiye’nin Kerkük konusundaki tutumunu görüşmek üzere Parlamentoda düzenlenen toplantının ardından konuşan Neçirvan Barzani, “kendilerinden zorla alınan haklarını yasal yollarla geri verilmesini istediklerini” söyledi. Barzani, “140. madde sadece Kerkük’le ilgili değil belki Kerbela, Bağdat ve Necef’teki durumun normalleştirilmesini de içine alıyor. Eğer Türkiye, sorunların çözümünde tehdit yoluna başvuruyorsa kendi büyüklüğüne zarar vermekten başka bir şey yapamaz ve Kerkük daha da karışık hale gelir. Burada, Kürtlerin rolü yardım etmekten ibarettir ve eğer Kürtler olmasaydı Kerkük şuan içinde bulunduğu durumdan çok daha karışık ve kötü bir durumda olurdu” dedi.

Türkiye’nin Kerkük’e müdahale etmesi yalnızca Kürtlerin sorunu olmadığını da kaydeden Neçirvan Barzani, bu durum ülkenin içişlerine müdahale etme sorunu olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Eğer petrolle ilgili sorunları çözersek sorunların % 60’ı çözülür. Çünkü biz sadece bizden geri alınan hakları istiyoruz. Eğer 140. maddenin uygulanması ertelenirse sorun daha da büyür. Ne zaman 140. madde uygulanırsa o zaman sorun çözülür. Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz 1991 yılında rahmetli Özal donemin de başladı. Zaman zaman ilişkilerimizin sertleştiği dönemler oldu. Ancak her zaman ilişkiler bir saygı çerçevesinde oldu. Türkiye zor anlarımızda bize her zaman kucak açtı.”

Irak hükümetinin bu konuda sert açıklama yapması gerektirdiğini de hatırlatan Barzani, “140. madde uygulanmasa o zaman sorun daha da büyür. Kerkük’teki güvenlik sorunu bizi de üzüyor. Peki Baas döneminde zülüm gören Türkmenler için o zaman Türkiye neredeydi.” diye göndermede bulundu.

Terör örgütü PKK’dan kendileri kadar hiç kimsenin sıkıntı çekmediğini ifade eden Barzani, “PKK konusuna gelirsek; hâlâ bizim olan bazı bölgeleri PKK’dan diyalogla geri alamadık. PKK sorunu askerî bir sorun değil. Türkiye bu sorunu siyasi bir şekilde çözmesi gerekiyor. Artık tehditle sorunların çözüme devri geçmiştir. Kerkük’ün müdahalesi için Kıbrıs’ı örnek veriliyor. Kıbrıs’ta Türkiye’yi destekleyen ve isteyenler vardı. Ama burada onları isteyen kimse yok. Türkiye ile ilgili ekonomik olarak büyük bir bağlantımız var. Bölgedeki Türk şirketleri ile şu anda en az bir milyar dolarlık bir bağlantımız var. Bu konuları tartışmamız lazım. Türkiye buraya müdahale ederse Irak hükümeti de buna mutlak surette karşı çıkacağını ümit ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bir konuşma yapan Parlamento Başkanı Adnan Müfti de bölgede ve Kerkük’te Saddam döneminde Türkmenlerin kendi isimlerini Türkmence yazma hakkının bile olmadığına dikkat çekti.