Barzani’nin peşmergeleri 24 saat nöbette

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonu ile ilgili son gelişmeleri ele almak için kurmaylarını topladı.

Barış mesajları gönderilen toplantının ardından peşmergelerin sınırda 24 saat nöbet tutması kararlaştırıldı.

Kürdistan Yurtsever Birliği’nin internet sitesi Pukmedia’nın haberine göre, ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ sıfatı bulunan Barzani başkanlığında toplanan ‘Kürdistan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır bölgesine yaptığı yığınak ve olası sınır ötesi harekatıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıda Türkiye ile Kuzey Irak arasında birçok ortak yön olduğu vurgulanırken, Ankara’ya sınır ötesi operasyondan kaçınma ve diyalog çağrısında bulunuldu. Toplantıda, “Bölgeyi felakete sürükleyecek askeri bir operasyon yerine, iki tarafın ortak çıkarlarına hizmet edecek doğru yaklaşımların esas alınması gerektiği, Kuzey Irak’ın Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek istediği” belirtildi.

Toplantıda ayrıca, silahlı peşmerge güçlerinin Kuzey Irak dışında, Irak’ın diğer bölgelerinde görev yapması ile, Irak Savunma Bakanlığı’nın Beyci- Kuzey Irak elektrik hattı ile Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının güvenliğini peşmergenin üstlenmesi konusundaki talebi de değerlendirildi. Bunun için dört peşmerge alayının görevlendirilmesine karar verilen toplantıda ayrıca, Kuzey Irak’taki güvenlik ortamının korunması için peşmerge güçlerinin 24 saat hazır vaziyette beklemesi yönünde karar alındı.