Başakşehir’de online sağlık hizmeti başladı

Başakşehir Belediyesi'nin teknoloji kullanımı ve uygulamalarında dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği Living Lab'in ilk projesi olan 'Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi' 1 Ekim'de uygulanmaya başladı.

Başakşehir Belediyesi’nin teknoloji kullanımı ve uygulamalarında dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği Living Lab’in ilk projesi olan ‘Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi’ 1 Ekim’de uygulanmaya başladı. Sistem, ilçe sakinlerine 18 farklı parametrede ücretsiz, hızlı, pratik sağlık kontrolü imkânı sunuyor.

Başakşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projenin pilot bölgelerinden olan 5. Etap Site yönetimindeki istasyonu bir hemşire ve hasta kayıt elamanından oluşuyor. Ücretsiz sunulan uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşların bilgisayar ortamında kayıtları alınarak adlarına kartları tanımlanıyor. İkinci aşamada ise mobil sağlık sistemine kart okutularak 18 parametrenin ölçümüne geçiliyor. Boy ve kilo ölçümleri ile başlayan ve 10 dakikadan kısa sürede tamamlanan işlemlerin sonuçları hastaya anında mesaj olarak cep telefonuna gönderiliyor. Vatandaşlara sağlık personeli tarafından da sonuçları sözlü olarak aktarılarak, tavsiyelerde de bulunuluyor. Vatandaşlar ‘Mobil Kişi ve Halk Sağlığı Takip, Kontrol Sistemi’ için oluşturulan www.saglikliyasamadestek.com üzerinden test sonuçlarına ulaşabiliyor ve takip edebiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, sistemin ilçeye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Uysal, “Özellikle yaşlılarımız, evde küçük çocuğu olan annelerimiz hastaneye kadar yorulmadan sağlık istasyonlarında testlerini ve ölçümlerini 5 dakikada yaptırabilecekler. İlçe genelinde vatandaşımızın yoğunlukta olduğu siteler ve AVM’ler ve mobil araçlarımızla başlayan sitemimizi kısa sürede ilçe geneline taşıyacağız.” bilgisini verdi.

İlçe sakilerinden Melahat Küçük, “Eşimin telefonuna uygulamanın başladığıyla ilgili mesaj geldi. Bizde çocuklarımla birlikte testlerimizi yaptırmak için geldik. Tansiyon, şeker, kilo gibi pek çok test ve ölçümlerimizi kısa sürede yaptırdık. Hemşire hanım bize sonuçlarla ilgili bilgiler verdi. Ücretsiz olması çok güzel. Çevremdeki dostlarıma da uygulamayı anlatacağım.” diyerek memnuniyetini dile getirdi. Savaş Tetik de “Hizmeti ayağımıza kadar getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Test sonuçlarımın sonucunda yağ oranı fazla çıktığı için sağlık personeli yürüyüş yapmamı tavsiye etti. Bende tavsiyeye uyarak her sabah yürüyüş yapıyorum, şimdi kendimi daha iyi hissediyorum.” diye konuştu.

İlk etapta site yönetimleri, AVM’lerde uygulamaya başlayan online sağlık tarama ve ölçüm sistemiyle şimdiye kadar 600’den fazla hastaya ulaşıldı. Sistemde 78 kişinin tekrar ölçümü yapıldı ve 3268 parametre ölçüldü. ‘Mobil Sağlık Ölçüm İstasyonları’ ilerleyen dönemlerde ilçede belirlenen 50 noktaya taşınacak. Vatandaşların kan testinden, tansiyona, kolesterolden vücut yağ oranına kadar pek çok parametrede ölçümlerini yaptırabilmeleri için öncelikle sisteme kullanıcı olarak kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Kayıt işlemleri kurulan mobil istasyonlarda yapılabileceği gibi, www.saglikliyasamadestek.com üzerinden ya da belediyenin 444 0 669 numaralı çağrı merkezinden de yaptırabiliyor. Kayıt işlemleri tamamlandığında kişiye özel çıkarılan kartlarla vatandaşlar diledikleri sağlık istasyonlarında sağlık ekiplerinin eşliğinde ölçümlerini yaptırabiliyor.