Başakşehirliler Mısır halkı için yürüdü

Başakşehir Sular Vadisi'nde toplanan binlerce kişi, Mısır ve Suriye başta olmak üzere İslam ülkelerinde yaşanan saldırıları protesto etti.

Başakşehir Sular Vadisi’nde toplanan binlerce kişi, Mısır ve Suriye başta olmak üzere İslam ülkelerinde yaşanan saldırıları protesto etti. Çok sayıda kadın ve çocuğun da yer aldığı eylemde, gözyaşları sel oldu.

Başakşehir Gençlik Platformu öncüllüğünde toplanan ve Ak Parti Başakşehir Gençlik Kolları, 571 Gençlik Hareketi’nin destek verdiği yürüyüşte binlerce kişi Başakşehir Sular Vadisi’nde Mısır ve Suriye’de yaşanan kanlı müdahaleyi protesto etti. Müdahaleler sırasında hayatını kaybedenler için dualar edildi. ‘Sen yoksan bir kişi eksiğiz’ söylemiyle yola çıkılan organizasyonda katılımcılar tekbir getirdi, ‘Seninleyiz Mursi’, ‘Müslüman Zulme Sessiz Kalamaz’ sloganları atarak darbeye hayır dövizleri taşıdı. Mısır ve Suriye bayrakları da taşıyan göstericiler, darbe karşıtlarının özgürlük sembolü haline gelen 4 parmakla oluşturulan ‘Rabia’ işaretini yaptı.

Grup’un yürüyüşü Sular Vadisi’nde yer alan Anfi Tiyatro’da yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Basın açıklamasında ilk sözü 571 Gençlik Hareketini temsilen Muhammed Enes Ceyhan aldı. Ceyhan, “Hz. Ali, haksızlığa sessiz kalırsan, hem hakkını, hem de şerefini kaybedersin buyurmuştur. Siz Başakşehirliler zulme sessiz kalmayın ve dualarınızı eksik etmeyin.” dedi. Başakşehir Gençlik Platformu’nu temsilen konuşan Hamit Birgül, “Başakşehirliler de İslam coğrafyasında yaşanan zulme sessiz kalmasın istedik. Bu organizasyonda desteklerini bizden esirgemeyen Başakşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Zafer inananlarındır.” Başakşehir Gençlik Platformu temsilcisi Furkan Erten, “Başakşehir’de Mısır’da ki olayların başlangıcından itibaren sadece bir etkinlik gerçekleştirildi. Biz Başakşehir’de ki suskunluğu bozmak, Mısır, Suriye ve zor durumda olan İslam ülkeleri için üzülen insanların olduğunu göstermek istedik. Başakşehirlilerin sessiz kalmadığını göstermek için buradayız. Rabbim bu yolda yürüyen ayaklarınıza zeval vermesin.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren eyleme katılan Başakşehirliler yürüyüşle ilgili düşüncelerini paylaştı. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde okuyan Sahra Uyumaz, “Büyük bir acı var ve orada yaşanan ölümlerde bizim de canımız yanıyor. 2 çocuğu ölen Mısırlı bir babanın haberini izlediğimde çok ağladım. Ben ne anneannemin ne de dedemin mezarında bu kadar ağlamışımdır. Yapacağımız şey sadece mitinglere katılmak değil, dua etmektir.” diye konuştu.

İlçe sakinlerinden İsmail Birgül de “Başakşehir’in bu gibi duyarlılık konusunda geç kalmaması gerekiyor. Bu yürüyüş farklı bir bakış açısı sağlayacağını düşünüyorum. Bu yürüyüşün devamı da geleceğini temenni ediyoruz.” derken Aydın Polat ise “Afişlerden yürüyüşü öğrendim. Dünyada bir haksızlık oluyor ve bu haksızlığın ülkemizde ya da başka bir yerde olması önemli değil önemli olan haksızlığa vicdani olarak tepki göstermektir. Sivil, legal platformda bir tepki göstermek için buradayız.” ifadelerini kullandı.