‘Başarıda Anne-Baba’nın Rolü’ semineri düzenlendi

Bingöl Efem Dershanesi ve Hulusibey Koleji'nde velilere yönelik 'Başarıda Anne-Baba'nın Rolü' konulu bir eğitim semineri düzenlendi.

Bingöl Efem Dershanesi’nde düzenlenen seminerde açılış konuşmasını EFEM Dershanesi Müdürü Tahir Tekin yaptı. Yatırımlarının insana yönelik olduğunu vurgulayan Tekin, 1992’den buyana Bingöl’de hizmet veren Efem Dershanesi’nin önümüzdeki yıl İstanbul ve diğer büyük illerdeki statüye getirileceğini ve FEM Dershanesi olarak isim değişikliğinde bulunacaklarını söyledi.

Önümüzdeki yıl ayrıca 150 kişilik yeni yurt binası yapılacağı müjdesini veren Tekin, 2006-2007 eğitim sezonunun FEM Dershanesi için farklı bir dönem olacağının altını çizdi. Ortaokul 1-2 ve Lise 1-2’nci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Eğitimci Yazar Neşet Deniz, seminere katılan öğrenci velilerine anne-babanın başarıdaki rolü hakkındaki ince detayları sinevizyon eşliğinde aktardı.

Gencin iyiliği adına olduğu düşünülen bazı davranışların ya da söylenen bazı sözlerin onu olumsuz yönde etkileyebileceğini söyleyen Deniz, bu davranışın motivasyonu düşürüp kaygı düzeyini bir anda yükseltebileceğini, bunun da gencin kaygılı, mutsuz ve verimsiz bir hazırlık süreci içine girmesine neden olacağını ifade etti.

Motivasyonun sağlanmasında ailenin olumlu rol oynayabilmesindeki ilk koşulun, genci anlamak olduğunu vurgulayan Deniz, “Ne denli zor bir dönem yaşadığının farkında olmak ve bunu da gence yansıtmak, yani hissettirmek gerekmektedir. Bunun olabilmesinin yolu da aile içinde olumlu bir iletişim ortamı kurulmasıyla olur. Olumlu bir iletişim ortamının olduğu ailelerde, aile üyeleri birbirini tanır olduğu gibi kabul ederler, hiçbir koşula bağlı olmaksızın severler ve birbirine güvenirler. Böyle bir ortamda yetişen genç, sevildiğini, kendisine güven duyulduğunu, anlaşıldığını bilir bu da ona büyük bir güç verir” şeklinde konuştu.