Basayev öldürüldü

Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya tarafından en çok aranan Çeçen komutan Şamil Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir operasyonda öldürüldüğünü söyledi.

Nikolay Patruşev, operasyonun, FSB’nin özellikle Rusya’daki terörist saldırılar için silahların sağlandığı deniz aşırı ülkelerdeki mevzilerini güçlendirmesinden dolayı başarılı olduğunu
kaydetti.

Rusya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’ndeki Beslan kasabasındaki bir ilkokulu basan teröristler, okulda bulunanları rehin almış, yapılan operasyon sonucu, çoğu çocuk 300’den fazla kişi hayatını kaybederken, olayın sorumluluğunu Basayev üstlenmişti.

MİLİTANLAR G-8 ZİRVESİ’NE YÖNELİK EYLEM HAZIRLIĞI İÇİNDEYMİŞ

Militanların 15-17 temmuzda St. Petersburg’da yapılacak G-8 zirvesi nedeniyle Rusya’ya baskı yapılmasını sağlayacak planların hazırlığı içinde olduğunu kaydeden Patruşev, ”Size daha önce bu operasyonun hazırlığıyla ilgili raporumda belirttiğim gibi operasyon, İnguş Cumhuriyeti’nde pazar gecesini pazartesiye bağlayan saatlerde düzenlendi.

İnguş Cumhuriyeti’nde terörist saldırıları düzenleyen ve organize eden Basayev ile bazı militanlar bu operasyon sonucunda imha edildi” dedi.

PUTİN TEŞEKKÜR ETTİ

Putin de konuşmasında, Basayev’in öldürüldüğü operasyona katılan tüm güvenlik görevlilerine teşekkür ederek, ”Bu, Beslan’da çocukların öldürülmesi, Budonnovsk’a (1995 yılında Stavropolbölgesindeki Budonnovsk kasabasına düzenlenen saldırıdan Basayev sorumlu tutulmuştu) saldırılması gibi tüm bu terörist eylemlere katılan canilerin cezalandırılmasına çok iyi bir örnek oldu” dedi.

Terörizm ile mücadelede rehavete düşülmemesi uyarısında bulunan Putin, ”Terörizmin gerçekten büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini çok iyi biliyoruz. Operasyonel çabalarınızı zayıflatmayın. Bölgede yaptıklarımızın etkisini artırmalıyız” diye konuştu.

Rus güvenlik güçleri daha önce de Basayev’in öldürüldüğünü açıklamışlar, ancak bu haberler doğrulanamamıştı. Ancak Basayev’in öldürüldüğü ilk defa en üst düzey istihbarat şefi tarafından açıklanırken, Çeçen kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı. Öte yandan, Çeçen grupların internet sitelerinden Kavkaz Center’daki bir haberde, Çeçen ayrılıkçıların, şu an için bir yorum veya açıklama yapmaktan kaçındıkları belirtildi.
Haberde, ”işgalcilerin” İnguş Cumhuriyeti’ndeki özel bir operasyonda Basayev’in öldüğünü açıkladıkları, bu açıklamada ”hiçbir detayın bulunmadığı” ifade edildi.

Moskova’nın desteklediği Çeçen yönetiminin Başbakanı Ramazan Kadirov da açıklamasında, Basayev’in öldürülmesinin, ”tüm Çeçen ve Rus ulusu için büyük bir sevinç olduğunu, çünkü bu kişinin elinin kanlı olduğunu” belirtti.

BASAYEV KİMDİR?

Çeçenistan’ın Vedeno köyünde 1965 yılında doğan Basayev, adını ilk kez bir Rus uçağını Ankara’ya kaçırarak duyurdu.

Cahar Dudayev’in emriyle 1992 yılında Abhazya’ya gönderilen Çeçen birliklerin komutanı olan Basayev, aynı yıl Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi. Abhazya’nın ardından Çeçenistan’a dönerek, Dudayev’e karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili olan Basayev, 1994 yılı aralık ayında Rusların Çeçenistan’ı işgal etmesinden sonra, Rusya tarafından en fazla aranan Çeçen komutanlardanbiri haline geldi.

Basayev, 1996 yılı nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığına getirilirken, 1998’de Cahar-Kale’de yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresi’nde başkan seçildi. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999’da kurulan İslam Şurası’nın başkanlığına getirildi.

1999’da Rusya’nın Çeçenistan’ı yeniden işgali üzerine Çeçenistan’a dönerek, doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başlayan Basayev, ikinci savaş sırasında da Grozni’yi savunurken yaralanmış, bacağının bir kısmı kopmuştu.

Basayev, 2004 yılında Kuzey Osetya’nın Beslan kasabasındaki bir ilkokula yapılan ve çoğu çocuk 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiği kanlı eylemin de sorumluluğunu üstlenmişti.

Rusya, Beslan kasabasındaki katliamın ardından Basayev’in başına 10 milyon dolar ödül koymuştu.