Başbakan Almanya’daki yangın bölgesine gidiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'ya gitmeden önce basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, temaslarında AB’ye katılım sürecini de konuşacağını söyledi.

Erdoğan, yangın faciası ile ilgili olarak Bakan Said Yazıcıoğlu ile birlikte İçişleri Bakanlığı yetkililerinin yangın bölgessine gittiğini hatırlatarak, “Ludswinghafen’e ziyaretlerde bulunacağız. Alman makamlarla sabotaj şüphesi konusunda temas halindeyiz. Almanya’daki vatandaşlarımızı tedirgin edici olayların yaşanması üzücü. 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yangın ile ilgili sabotaj soruşturmaları sonuçlandırılmalı” dedi.

SORUMLULARI BULUNUP CEZALANDIRILMALI

Erdoğan, Alman yetkililerin yangın ile ilgili her konuda yardımcı olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımız şehit safındadır. Solingen olayındaki gibi bir sonuç çıkarsa bu olayın sorumluların da en kısa sürede yakalanıp hak ettikleri ceza verilmelidir. Biz ne ülkemizde ne de başka bir ülkede yabancı düşmanlığı istemiyoruz.”

SORULARI YANITLADI

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, soru üzerine öğrencilere af konusunun hükümetin gündeminde olmadığını söyledi.

Erdoğan, türban düzenlemesi ile ilgili olarak da, “Meclis’te daha geniş katılımlı bir düzenleme beklerdik. Düzenleme milletin talebi ve beklentisidir” dedi.

Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği ile ilgili bir başka soru üzerine de, “Anayasa değişikliğinden geri adım atmak mümkün değil. Azami bir mütabakat var ve bununla devam etmek zorundayız” dedi. Erdoğan, Barolar Birliği ve Üniversitelerarası Kurul’un tepkilerinin demokrasi gereği olduğunu ama karar merciğinin Meclis olduğunu ifade etti.

“Biz, TC’nin 58, 59 ve 60. hükümetiyiz. Bir hükümet bir konuya kilitlenmez” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye’deki başörtüsü sorunu, sorumluluk mevkiinde olan iktidar partisi ve muhalefet partisinin mutabakatı çerçevesinde yürüyor. ‘Ekonomik durum bırakıldı’ iddiaları doğru değil. Bu yıl da ekonomide bütün parametreler olumlu başlamış, olumlu devam edecektir. Bundan da kimsenin endişesi olmasın”