Başbakan; ‘Ana muhalefet ciddiyetten uzak’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında 3. defa soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) sert bir şekilde eleştirdi.

Başbakan Erdoğan, Ak Parti Sultanbeyli İlçe Kongresi’ne katılarak bir konuşma yaptı. Erdoğan Ak Parti’nin yolsuzluk konusunda çok hassas olduğunu belirterek ” Yolsuzluk bizim kitabımızda yoktur” dedi. Erdoğan bu duruma rağmen kendileri aleyhinde bazı suçlamaların dile getirildiğini belirterek özellikle CHP’ ye yüklendi. Başbakan Erdoğan şunları söyledi. “Şu anda ana muhalefet partisi yatıyor kalkıyor ‘acaba Unakıtan’dan bir şey elde edebilir miyiz?’ gayreti içerisinde. Şimdi üçüncü gensoruyu veriyor. Gensoruyu da sulandırdılar. Gensorunun da bir ciddiyeti vardı. Onun da ciddiyetini kaybettiriyorlar. Müesseseleri işletmek isteyenlerin ciddi olması lazım ki bu müessesenin bir anlamı olsun. Şu anda gensoru müessesesini işletmek isteyen ana muhalefetin ciddiyetten uzak olduğunu görüyorum. Bununla kendilerine göre ‘acaba bazı neticeler elde edebilirmiyiz’ düşüncesindeler. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış.”

Ak Parti iktidarından önce Türkiye’de 22 bankanın fona devredildiğini hatırlatan Erdoğan, kendi hükümetleri döneminde ise hiçbir bankanın fona devredilmediğine işaret etti. “O zaman 22 banka fona devredildi de şimdi niye yok” şeklinde soran Erdoğan, Ak Parti olarak verdikleri taahhütleri yerine getirmek zorunda olduklarına dikkat çekti.