Başbakan artık Tokat’lılara bir telefon kadar yakın

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ALO 150 Doğrudan Başbakanlık uygulaması Tokat'ta faaliyete geçti.

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)-Doğrudan Başbakanlık olarak isimlendirilen düzenlemeyle Başbakanlığa yapılacak başvuruların tüm yurt sathında kabulünü ve bakanlıklarla valiliklere yapılan müracaatların Başbakanlıktan izlenebilmesine imkân tanıyor.

Öte yandan sistemle, vatandaşlar tarafından yapılan yazılı veya sözlü başvuruların gereğinin yapılması amacıyla süratle ilgili kamu kurum ve kuruluşu veya birimine ulaştırılması, mümkün olan en kısa sürede cevap verilmesi, gecikme halinde ilgili birimlerin uyarılması, bütün bu işlemlerin bir otomasyon sistemi içinde yürütülmesi, istatistiksel raporların alınması ve merkezden denetlenebilmesi imkânları da sağlanmış olacağı kaydedildi.

Tokat Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Vatandaşlar Tokat il sınırları içerisinde ‘ALO 150 BİMER’ numaralı kısa telefon hattını arayarak şikâyet, talep, görüş ve önerilerini yazılı ve faks gibi iletişim araçlarının yanı sıra şahsen de müracaatta bulunabilecekler. Yapılan başvurular, ‘Başbakanlık İletişim Merkezi-BİMER’ düzenlemesiyle artık elektronik ortamda daha süratle işleme alınıp, değerlendirilebilecek. Sistem mesai saatleri içerisinde operatör görevli kullanıcısıyla mesai saatleri harici santral sistemi devreye girerek otomatik kayıt verilerek iletiler yazılmakta ve sonradan görevli kullanıcı tarafından kayıt edilerek BİMER yazılımına internet ortamında iletilmektedir.”