Başbakan Barzani ile neleri görüşecek?

İşte Başbakan Erdoğan'ın Barzani ile görüşmesi beklenen konular...

Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani, Başbakan Erdoğan'la görüşmesinde çözüm sürecine katkı sağlayacak önerilerde bulunacak. Barzani BM gözetimindeki Mahmur Kampı'nda kalan 10 bin 421 mültecinin Türkiye'ye geri dönmesi için önerilerde bulunacak.

Hafta sonu Diyarbakır'da Başbakan Erdoğan ile görüşecek olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, çözüm sürecinin hız kazanması için 3 başlıktan oluşan önerilerini ileteceği öğrenildi.

ÜÇ SAATLİK GÖRÜŞME

Başbakan ile 3 saat baş başa görüşecek olan Barzani'nin çantasında öncelikli olarak çözüm süreci ve Suriye ve enerji konuları yer alacak. Barzani, Irak ile yeni bir sayfa açan Türkiye'nin yeni Irak politikasına destek verecek ancak temkinli olunması gerektiği yönünde de görüş belirtecek. 1996 yılından bu yana BM'ye bağlı mülteci statüsünde oluşturulan ve 10 bin 421 kişinin barındığı Mahmur kampı konusunda bir açılım yapılması durumunda destek olacağını iletmesi beklenen Barzani, 'Sürecin siyasi havasının olgunlaşması için Mahmur kampındaki Kürt kardeşlemizin geri dönmelerine olanak sağlanmalı bunun için eğitim eşleştirmeleri ve siyasi problemlemlerinin çözümü için destek verilmeli' mesajını verecek. Barzani'nin örgütten ayrılarak Irak'ın kuzeyinde yaşamını sürdüren 4 bin 172 kişiyi gündeme getirerek, 'Çözüm sürecinin psikolojik olarak rahatlaması için uzun yıllardır siyasi mülteci durumundakilerin geri dönüşüne olanak sağlanmalı' mesajını ileteceği öğrenildi.