Başbakan başı açık namaz kılmayı değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Cüneyd Zapsu’nun eşinin de bulunduğu bazı kadınların başı açık namazı kılmasıyla ilgili olarak, ”Bu konuda Diyanet ne diyorsa ona göre hareket edilmeli” dedi.

Başbakan Erdoğan, Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere İsviçre’ye gitti. Eşi Emine Erdoğan ve danışmanlarıyla birlikte özel Ana uçağı ile Esenboğa Havalimanı’ndan İsviçre’ye hareket eden Erdoğan’ı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AK Parti Genel Başkan Yardımcııs Akif Gülle, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ve diğer yetkililer uğurladı.

Hareketinden önce bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Davos’ta ”Yeni mukayeseli üstünlükler” başlıklı bir toplantının açılış konuşmasını yapacağını ve ikili görüşmelerde bulunacağını ifade eden Erdoğan, Başmüzakereci Ali Babacan’ın halen Davos’ta bulunduğunu hatırlatı. Bu toplantıya davet edilmelerinin Türkiye’nin dünyadaki yerini ve önemini gösterdiğine dikkat çeken Erdoğan, ”Ziyaretim, ülkemizin önündeki bazı engellerin aşılması ve ülkemizi dünyaya anlatmak adına önemli bir fırsat” dedi.

Aralarında danışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşinin de bulunduğu bazı kadınların başı açık namazı kılmasıyla ilgili bir soruyu cevaplayan Başbakan Erdoğan, dini konuların siyasetçilere değil din otoritelerine sorulması gerektiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın gerekli açıklamaları yaptığını vurgulayan Erdoğan, ”Diyanet ne diyorsa ona göre hareket edilmeli” ifadesini kullandı.

”MEDYA NEDENİYLE YIKILAN YUVALAR VAR”

Bazı çevrelerin Zapsu’nun eşiyle ilgili bir olayı AK Parti’ye mal etmeye çalıştığına işaret eden Erdoğan, bu yaklaşımı çok çirkin bulduğunu ve kabullenmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Medyayı da eleştiren Başbakan, ”Medya nedeniyle yıkılan yuvalar var. Ülkenin tartışılacak birçok meselesi var. Bir aileyi huzursuz etmek doğru değil” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Rusya ve İran’dan kaynaklanabilecek muhtemel bir doğalgaz sıkıntısı konusunda da vatandaşları rahatlatıcı açıklamalar yaptı. Mavi Akım’da kapasite artırımına gidildiğini hatırlatan Erdoğan, şu an için herhangi bir sıkıntı olmasının sözkonusu olmadığını söyledi. ”Sıkıntı yaşanırsa tedbir alınır” diyen Erdoğan, muhtemel bir sıkıntı durumunda elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz çevirim santrallerinin kapasitelerin düşürüleceğini ve hidroelektrik santrallerinin kapasitelerinin artırılacağını kaydetti. Erdoğan, doğalgaz sıkıntısı yaşansa bile bu sorunun konutlara yansımayacağının altını çizdi.

”TÜRKİYE NET TAVRINI ORTAYA KOYDU, RUM TARAFI ADIM ATMALI”

Başbakan Erdoğan, açıklamasında Türkiye’nin Kıbrıs için açıkladığı eylem planına da değindi. ”Türkiye olarak rahatız” diyen Başbakan Erdoğan, Annan Planı’nın referanduma götürülmesiyle başlayan süreçte Türkiye’nin hep bir adım önde olduğunu, yeni eylem planı ile bu bir adımın 10 adıma çıktığını kaydetti. Türkiye’nin tavrını net bir şekilde ortaya koyduğunu vurgulayan Erdoğan, bundan sonrasını Rumların düşüneceğini söyledi. Türkiye’nin açılımı nedeniyle başta BM ve İngiltere olmak üzere uluslararası desteğin gelmeye başladığını ifade eden Erdoğan, Rum tarafının adım atmasını beklediklerini ifade etti.

Başbakan, bir gazetecinin, AİHM’nin askerlik yapmayı reddeden bir vatandaşa hapis cezası vermesi nedeniyle Türkiye’yi tazminata mahkum etmesi konusundaki sorusunu da cevapladı. AİHM’nin metninin Dışişleri Bakanlığı’nda incelendiğini söyleyen Erdoğan, Bakanlar Kurul ve Genelkurmay Başkanlığı ile yapılacak istişarelerden sonra bir açıklama yapacağını belirtti.